Udruženje “Jedna uz drugu” Subotica: Godišnje u Srbiji, rak dojke ’odnese’ 32 autobusa punih žena

Udruženje “Jedna uz drugu” Subotica: Godišnje u Srbiji, rak dojke ’odnese’ 32 autobusa punih žena

Foto: Facebook grupa Jedna uz drugu

Objavio: Magločistač

31.03.2021

Kategorija: Subotica

Nedavno osnovano Udruženje za podršku ženama obolelim i lečenim od karcinoma dojke “Jedna uz drugu” iz Subotice nastalo je radi skretanja pažnje na neophodnost prevencije i edukcije ženske populacije o potrebi skrining pregleda i ranog otkrivanja raka dojke, te podrške ženama obolelim od ove, sve prisutnije bolesti.

Kako se navodi u saopštenju ovog udruženja, sve je krenulo iz neformalnog druženja i onlajn Fejsbuk zajednice pod istoimenim nazivom, koja broji 1.600 članova, a gde se objavljuju ineresantne, i često dirljive priče žena koje su obolele od raka dojke ili su se izlečile, kao i korisne informacije u vezi sa prevencijom.

Ciljevi udruženja su da učine vidljivim ovaj problem, da karcinom dojke i druge maligne bolesti ne budu više tabu tema.

„Godišnje u Srbiji, rak dojke ’odnese’ 32 autobusa punih žena. U Subotici svakog meseca 13 novih pacijentkinja dobije ovu dijagnozu. U Severnobačkom okrugu je 2020. godine umrlo čak 53 žene“, navode u Udruženju.

Ako se otkrije na vreme, rak dojke je izlečiv

Dodaju da su upravo zbog toga njihovi ciljevi usmereni na prevenciju, na unapređenje i podizanje svesti kod žena o ovoj bolesti i o značaju njenog ranog otkrivanja.

„Želimo da podstaknemo žene, bez obzira na njihove godine, da odlaze na skrining preglede, ultrazvuk ili mamografiju, te da barem jednom mesečno urade samopregled. Važno je znati da, ukoliko se otkrije na vreme, karcinom dojke je u 90 odsto slučajeva izlečiv“, podsećaju u ovoj organizaciji.

Dodaju da, ako već dođe do bolesti, žele da budu podrška obolelim ženama, da lakše prebrode situaciju u kojoj su se našle, da njihov povratak u zajednicu, u normalan život, prođe što bezbolnije.

„Ovo je bolest koja utiče na celu porodicu, na partnerske odnose, na roditeljstvo, na radnu sposobnost, osećaj ne/pripadnosti zajednici. Žene se često osećaju zapostavljene i moraju same preduzeti korake kako bi se izborile sa psihičkim stanjem uzrokovanim saznanjem da imaju rak, da će pretrpeti određene fizičke promene, da će ostati bez kose i dojke, simbola ženstvenosti, da će zbog toga možda biti odbačene, da će im opasti kvalitet života…“, navodi se u tekstu.

Neophodna psihološka podrška

Predstavnice Udruženja “Jedna uz drugu” navode da ženama obolelim i lečenim od raka dojke nijednim standardnim protokolom nije predviđena psihološka podrška: razgovori sa psihologom, uputstva kako da se suoče sa novonastalim psihičkim stanjem, kako da se vrate uobičajnim aktivnostima nakon lečenja, kako da se nose sa znatiželjom okoline, šta da odgovore deci na mnogobrojna pitanja u vezi sa bolešću.

“Pacijentkinje traže informacije na svim stranama, koje često mogu biti nedovoljno stručne, lutaju i osećaju se nesigurno. Jedan od naših ciljeva je da organizovanje stručne i iskustvene podrške, da žene koje su prošle put bolesti prenesu svoja saznanja novoobolelim ženama“, navodi se u saopštenju.

U narednim mesecima, u saradnji sa psiholozima, u planu je održavanje četiri psihološke radionice i desetak individualnih psihoterapija za članice Udruženja.

„Organizovaćemo i fizioterapeutske vežbe, koje su neophodne za lakši povratak žene u svakodnevne aktivnosti. Naime, kao posledica operacija, terapija, zračenja, često se javlja limfedem (oticanje operisane ruke usled otklanjanja limfnih žlezda), zatim bolovi u kostima, leđima, osteoporoza… Stručni fizioterapeut će za 20 osoba pripremiti set rehabilitacionih vežbi, odnosno 20 jednočasovnih sesija koje će se održavati dva puta nedeljno“, navodi se.

Članice Udruženja imaju u planu da održe i niz kreativnih radionica, edukacije o raznim aspektima lečenja i ishrane, rekreativne šetnje i planinarenje.

Udruženje “Jedna uz drugu” ima u planu da sarađuje i sa stručnim zdravstvenim službama, Centrom za prevenciju zdravlja Zavoda za javno zdravlje Subotica, Centrom za unapređenje zdravlja i prevenciju bolesti Doma zdravlja Subotica i Onkološkim odeljenjem Opšte bolnice Subotica.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.