U SUBOTICI OBELEŽEN 9. MAJ, DAN EVROPE I DAN POBEDE NAD FAŠIZMOM

U SUBOTICI OBELEŽEN 9. MAJ, DAN EVROPE I DAN POBEDE NAD FAŠIZMOM

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

09.05.2017

Kategorija: Subotica

U Subotici je danas obeležen 9. maj, Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope na gradskom trgu pod sloganom “Srbija i EU: kultura koja nas povezuje”.

Foto: Magločistač

Koordinatorka Centra lokalne demokratije u Subotici Silvija Patarčić rekla je da na osnovu pojedinih statističkih podataka oko 47 odsto građana Srbije podržava pristupanje Srbije EU, a da je procenat onih koji podržavaju reforme veći, oko 60 odsto.

“To znači da veći broj građana podržava evropske integracije jer evropske integracije podrazumevaju i reformu naše države”, kazala je Patarčić.

Ona je podsetila da je cilj obeležavanja Dana Evrope da se građani bolje informišu o Evropskoj uniji, državama članicama, njenim institucijama i o samom procesu pristupanja Srbije EU.

Zamenica gradonačelnika Subotice Timea Horvat rekla je da se, pored toga što Srbija još uvek nije punopravna članica EU, u Subotici tradicionalno obeležava Dan Evrope.

Foto: Magločistač

“Subotica će uvek negovati tradiciju slobodnog evropskog grada. Naš grad predstavlja primer evropskog grada koji promoviše i neguje evropske vrednosti, multikulturalnost, multietničnost, u kojem se prepliću različite nacionalnosti i kulture”, kazala je Horvat.

Ona je rekla da će Subotica ostati verna svojoj evropskoj tradiciji i promociji evropskih vrednosti kojima se sa pravom i ponosi.

“Osnove evropskog pridruživanja i evropske zajednice vrednosti i principi koji su proistekli iz antifašističke borbe i pobede nad fašizmom, na potulatima tolerancije, mira i čovekoljublja, humanosti i saradnje”, podsetila je Horvat.

Generalni Konzul Republike Hrvatske u Subotici Velimir Pleša rekao je da Srbija ima podršku Hrvatske u njenom pristupanju Evropskoj uniji.

Foto: Magločistač

On je podsetio da će Hrvatska uvek stajati iza onih uslova koje je i sama ispunjavala prilikom ulaska u EU i dodao da se ti uslovi moraju u jednakoj meri odnositi i na Srbiju.

“Sasvim sam siguran da će se to i ostvariti i da će se Hrvatska, kao i do sada, pokazati kao partner Srbiji, i da će, isto tako, zaštititi i interese hrvatske nacionalne manjine u Vojvodini i Srbiji”, kazao je Pleša.

On je izrazio uverenje da će se pitanja, koja se trenutno čine nerešivim između dve države, rešiti i da će Srbija u skorije vreme biti ravnopravna članica Evropske unije.

“Srbiji želim da što pre bude deo evropske zajednice u kojoj se nalazi i Hrvatska. Nama preostaje da budemo deo ove zajednice i bićemo vam na pomoći”, rekao je Pleša.

[quote color=”#000000″ bgcolor=”#ededed” bcolor=”#b53229″]Danom Evrope se obeležava godišnjica objavljivanja Šumanove deklaracije koja je bila prvi korak u stvaranju današnje Evropske unije. Tadašnji ministar spoljnih poslova Francuske Robert Šuman je 9. maja 1950. godine, pet godina nakon završetka Drugog svetskog rata u Evropi, predstavio predlog stvaranja zajedničke, nadnacionalne organizacije, koja će udružiti evropske zemlje u proizvodnji uglja i čelika, strateškim sirovinama ključnim za vojnu moć i tako onemogućiti ratne sukobe među njima. Zbog toga je Šumanova deklaracija pre svega izraz volje za jačanjem mira.[/quote]

Foto: Magločistač

Obeležavanje Dana Evrope orgnizovao je Centar lokalne demokratije u saradnji sa Gradom Subotica, gradskom Kancelarijom za mlade i Italijanskim kulturnim centrom Piazza Italia.

U okviru obeležavanja Dana pobede nad fašizmom gradski odbor SUBNOR-a i predstavnici lokalne samouprave u Subotici položili su vence na Spomenik žrtvama fašizma, nakon čega su venci položeni i u Spomen parku na Pravoslavnom groblju.

 

 

[clear]

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.