SZERBIA SZÁRMAZÁS SZERINT SZŰRI A MENEKÜLTEKET

SZERBIA SZÁRMAZÁS SZERINT SZŰRI A MENEKÜLTEKET

Izvor: Reuters

Objavio: Magločistač

20.11.2015

Kategorija: Subotica

Macedóniából csak azok a szírek, afgánok és irakiak léphetnek az országba, akik korábban regisztráltak Görögországban vagy Macedóniában

 

Szerbia mégis változtatott a menekültekkel kapcsolatos eddigi álláspontján, így szerda este óta Macedóniából nem léphetnek az ország területére az úgynevezett gazdasági migránsok. Valódi menekültnek Szerbia a Szíriából, Afganisztánból és Irakból érkezetteket tekinti, közölte Aleksandar Vulin munkaügyi és szociálpolitikai miniszter, a kormány menekültügyi megbízottja. Az egyéb országokból érkezetteket egyelőre nem küldik vissza hazájukba, ehelyett a macedón–szerb határon vesztegelnek.

– Nem léphetnek Szerbiába azok, akiktől Szlovénia és Horvátország megtagadja a vendéglátást. Ezeket az embereket nem veszélyezteti háború. Meg kell védenünk Szerbiát, ezért volt szükség arra, hogy mi is reagáljunk, és korlátozzuk a menekültáradatot. Nem engedhetjük be azokat az országba, akik később nem folytathatnák útjukat Európa felé. Nem Szerbia az az ország, ahol szeretnének letelepedni, mindannyian az Európai Unióba tartanak. Fontos, hogy a balkáni útvonalon fekvő országok közös álláspontra jussanak – magyarázta Vulin.

 
Ehhez képest tegnap délután a belügyminisztériumban nem tudtak arról, hogy a szerb–macedón határon a szerb rendőrök a menekültáradattal érkezők némelyikétől megtagadják a belépést az országba. Ezt Milosav Miličković államtitkár mondta, reagálva Vulin nyilatkozatára. Az államtitkár elmondása szerint Szerbia álláspontja nem változott a Közel-Keletről érkező menekültek tekintetében, és arról sem értesült, hogy Szerbia korlátozza a beáramló migránsáradatot.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosága (UNHCR) is úgy tudja, hogy Szerbia déli határán származás szerint szűrik a migránsokat, azaz csak a szíriai, afgán és iraki menekültek léphetnek az országba, illetve az utóbbi három csoportból azok nem, akik nem rendelkeznek görög vagy macedón regisztrációs papírokkal, erősítette meg Melita Šunjić sajtófelelős, aki úgy tudja, nagyjából száz ember vesztegel Szerbia és Macedónia között a senki földjén. Hozzátette: a szerb–macedón határ melletti Preševóban jelenleg nem végeznek regisztrációt, mindenkit visszaküldenek, akit korábban nem vettek nyilvántartásba Görögországban vagy Macedóniában.

Michael Davenport, az EU szerbiai küldöttségvezetője szerint szó sincs arról, hogy Szerbia lezárta volna határait a menekültek előtt. Az viszont tény, hogy a menekültekkel érkező bizonyos személyek előtt megtagadják a belépést, fűzte hozzá Davenport, mondván: fontos, hogy a menekültek útvonalán fekvő országok között jó legyen a párbeszéd. Meglátása szerint ez hatványozottan érvényes a balkáni országokra.

Nebojša Stefanović belügyminiszter még az intézkedés foganatosítása előtt nyilatkozott a témában a sajtónak. Megerősítette, hogy Szlovénia csak az Afganisztánból és Szíriából érkezőket fogadja, a többieket visszaküldi Horvátországba. Csak idő kérdése, hogy mikor szánják magukat hasonló lépésre a horvátok Szerbia vonatkozásában, fejtette ki Stefanović, aki egyébként kétségének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy teljes bizonyossággal meg lehet különböztetni a menekülteket a gazdasági migránsoktól.

– Valóban nem tudom, hogyan tudná bárki is megállapítani, hogy ki érkezett Szíriából, és ki nem. Az emberek minden további nélkül azt mondhatják arabul, hogy Szíriából érkeztek. Senki nem tudja ennek az ellenkezőjét bizonyítani. Nem szabad megengednünk, hogy Szerbia igya meg mindennek a levét. Nem lehet lezárni a menekültek útvonalát. Egyébként is, a menekültek azt mondják, hogy nem kívánnak az országunkban maradni. Jó lenne, ha végre megszületne a közös európai álláspont, nem hozhat meg mindegyik állam saját döntést – fogalmazott Stefanović.

 

Forrás: Magyar Szó

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.