SUBOTIČANKA „ZAROBLJENA“ NA BRODU: ČEKAJUĆI POVRATAK KUĆI

SUBOTIČANKA „ZAROBLJENA“ NA BRODU: ČEKAJUĆI POVRATAK KUĆI

Viktoria Tarena iz Odese i Mirjana Jovičić, izvor: privatna arhiva

Objavio: Magločistač

11.04.2020

Kategorija: Subotica

Subotičanku Mirjanu Jovičić (34) vest o proglašenju pandemije uzrokovane COVIS-19 virusom zatekla je na brodu „Kraljica Viktorija“ (Queen Victoria), gde radi kao jedna od 1.000 članova posade koje angažuje kompanija „Kjunard“ (Cunard).

„Mi radimo svetski kruz od januara do maja svake godine, a ove smo išli oko Južne Amerike. Krenuli smo iz Engleske, obišli skroz dole Južnu Ameriku, i vratili se krajem marta u Sauthempton (Southampton), luku udaljenu oko sat vremena od Londona. Uspeli smo da završimo putovanje bez slučajeva zaraze na brodu, ali uz određene restrikcije. Naime, nismo mogli da uđemo u Ameriku, iako je negde oko 17. marta trebalo da se dokiramo na Floridi, već smo samo ostavili ljude koji su bili sa nama, a koji su Amerikanci. Iskrcali smo njih oko 500, a trebalo je da uđe novih 800 putnika, međutim, niko nije ušao tako da smo nastavili do Engleske sa preostalih 1.200 putnika na brodu, i došli u Sauthempton 26. marta, kada su i preostali putnici napustili brod. Od tada je samo posada na brodu, nas oko 900“, objašnjava Mirjana.

Sa njom na brodu je i oko 17 drugih kolega iz Srbije. Ponajviše iz Beograda, a onda i iz Kragujevca, Valjeva, Kikinde, Apatina, i jedan sugrađanin iz Bajmoka. U redovnim okolnostima, kompanija bi im organizovala povratak kući, međutim, usled vanrednog stanja i zatvaranja granica, iz „Kjunarda“ nemaju informaciju kada bi to moglo da se desi.

„Nas par je samoinicijativno poslalo mejl našoj ambasadi u Londonu, ali ni oni ne znaju kada će sledeći let da bude oformljen. Rekli su da pošaljemo naše lične podatke kako bi nas stavili na evidenciju tj. listu čekanja. Mi smo to uradili, i sad bukvalno čekamo. Jedan dečko je pre par dana tako otišao za Makedoniju – poslao je isto mejl svojoj ambasadi, i oni su u roku od nedelju dana sve izorganizovali, javili mu se, i on je otišao kući“, kaže Mirjana.

Dobra okolnost je ta da im je kompanija dozvolila da u međuvremenu, dok čekaju rasplet situacije, borave besplatno u gostinskim kabinama, tako da imaju balkon, pa mogu da sede i na svežem vazduhu jer im nije dozvoljen boravak u spoljnom svetu.

„Od 15. marta nismo bili na kopnu, tj. od poslednjeg porta na Karibima. Takođe, niko ne sme ni da dolazi na brod. Sve što se unese spolja, prvo se dezinfikuje, ostavlja da odstoji jedan dan, pa tek onda koristi. Na brodu važe ista pravila kao i svugde – držanje socijalne distance, pranje ruku. Gde god da mrdneš iz kabine, na svakom koraku stoje ljudi sa sredstvima za sanaciju ruku.“

Posla nema, kaže, izuzev što se dva ili tri sata dnevno radi sanacija kompletnog broda, pod punom zaštitnom opremom. Preostalo vreme provodi čekajući poziv da je organizovan povratak u Srbiju. Zna da je tu čeka obavezan karantin, ali je bar kući – bliže svojoj porodici.

 

 

 

 

(Magločistač)

 

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.