Grad Subotica platiće skoro pet miliona dinara za izradu Studije potencijala i mogućnosti korišćenja geotermane energije u Subotici i na Paliću.
Nakon sprovedenog postupka javne nabavke, izrada Studije poverena je jedinom ponuđaču – grupi ponuđača koju čine Rudarsko-geološki fakultet iz Beograda, Fakultet tehničkuh nauka iz Novog Sada, Ekonomski fakultet iz Subotice i preduzeće Festinženjering.
Vrednost ugovora je četiri miliona dinara, odnosno 4,8 miliona sa uračunatim PDV-om.
U konkursnoj dokumentaciji se navodi da su u poslednjih 30-ak godina šire područje Subotice i Palića bili od strane NIS- Naftagas predmet regionalnih geoloških istraživanja i bušenja nekoliko dubokih bušotina i preko 1000m u kojima je konstatovano prisustvo termalnih voda temperatura preko 400C.
“Njihovo dugotrajno testiranje u pogledu utvrđivanja ekpsloatabilnih količina i hemizma voda je nažalost izostalo, kao i formiranje pouzdanih podloga za izradu studije mogućnosti korišćenja geotermalne energije na ovom području” – navedeno je.
Podseća se da je u širem regionu i području Panonskog basena, posebno u Mađarskoj, korišćenje geotermalnih resursa veoma aktivno, kako za potrebe zagrevanja objekata, tako i u banjskom turizmu.
“Cilj studije koja je predmet ovog projektnog zadatka je da na osnovu postojećih podataka i dodatnih analiza, oceni raspoložive geotermalne resurse, postojeće uslove za korišćenje geotermalnog vodnog potencijala i utvrdi mogućnosti ekonomičnih tehničkih rešenja njihovog korišćenja sa analizom investicionih troškova” – navedeno je u konkursnoj dokumentaciji.
Rok za izradu Studije je 180 dana.
(Magločistač)
[clear]
Jedan Komentar na
“SUBOTICA: SKORO PET MILIONA ZA STUDIJU POTENCIJALA TERMALNE VODE”
Sto se tice temperature verovatno ste pogresili samo jednu ” O ” nulu, bili su vec busotine ovde i pre oko 40 godina prilikom formiranja tadasnjeg ” Termohorta ” na teritoriji prema Makovoj sedmici imate i tamo neke rezultate.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.