SRBIJA I MAĐARSKA RAZMATRAJU OTVARANJE GRANICE, SIJARTO: ŽAO NAM JE ZBOG POVREĐENIH NOVINARA

SRBIJA I MAĐARSKA RAZMATRAJU OTVARANJE GRANICE, SIJARTO: ŽAO NAM JE ZBOG POVREĐENIH NOVINARA

Izvor: FoNet/Nenad Đorđević

Objavio: Magločistač

18.09.2015

Kategorija: Subotica

Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i Mađarske sutra će sagledati da li su se stvorili uslovi za otvaranja graničnog prelaza Horgoš za saobraćaj, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

On je nakon sastanka s ministrom spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Peterom Sijartom i ministrom unutrašnjih poslova Srbije Nebojšom Stefanovićem istakao da je to prvi konkretan potez dve zemlje ka normalizaciji situacije oko izbegličke krize.

Ministar Sijarto je istakao da je prošle godine bio skok u ekonomskoj razmeni Mađarske i Srbije, zbog čega je Mađarima važno da se što pre otvore autoput i granični prelazi sa Srbijom.

“Ukoliko srpska pocija postigne da se pritisak izbeglica na prelazima ne podiže, mi ćemo te prelaze otvoriti, jer je to zajednički cilj i Srbije i Mađarske”, kazao je Sijarto.

Dačić kaže da bi u Brisel, na sastanak šefova država i vlada EU 23. septembra trebalo da bude pozvan premijer Srbije Aleksandar Vučić i premijeri drugih zemalja u okruženju, zbog izbegličke krize.

“EU 23. septembra organizuje sastanak šefova država i vlada i na njega bi trebalo da zove i premijera Srbije i drugih zemalja koje su u krugu, jer čekamo te sastanke, a ne znamo da li će nam neko, bilo koje rešenje doneti”, rekao je Dačić.

Dačić je poručio da je EU doživela poraz u migrantskoj krizi jer, kako je rekao, ne postoji jedinstvena politika prema njoj.

“Srbija se ni kriva ni dužna našla na toj ruti i ne može da dozvoli da bude žrtva takve nejedinstvene politike EU”, rekao je Dačić, navodeći da je kroz Srbiju od početka godine prošlo oko 150.000 registrovanih migranata.

Prepreka ka Hrvatskoj

Peter Sijarto kaže da je Mađarska počela da gradi bezbednosnu prepreku duž granice sa Hrvatskom kako bi predupredila ilegalne ulaske na njenu teritoriju.

Sijarto je rekao da se ta ograda postavlja na dužini od 40 kilometara u predelu pograničnog mesta Beremen.

Mađarski ministar je kritikovao Hrvatsku što izbegllice, umesto da ih zbrinjava, bez registracije, autobusima prevozi na mađarsku granicu, uz opravdanje da je to dogovoreno sa mađarskom policijom.

“Nikad nismo sklopili takav sporazum i zamolio bih hrvatske vlasti da prestanu da šire laži”, rekao je Sijarto, dodajući da se ograda u dužini od 40 kilometara postavlja kako bi se smanjili ili sprečili ilegalni prelazi migranata.

Dodao je i da ograda na granici sa Srbijom nema nikakve veze sa Srbijom, već da je Mađarska na to bila primorana kako bi zaustavila ilegalne prelaske granica.

“Žao nam je zbog povređenih srpskih novinara”

Mađarskoj je zao što su pre nekoliko dana na granici sa Srbijom, prilikom sukoba mađarske policije sa migrantima, povređeni srpski novinari, izjavio je ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijatro.

Sijarto je naglasio da je do toga došlo zbog grupe agresivnih migranta koji su napali mađarske policajce.

“Nama je žao i želimo im brz oporavak”, rekao je Sijarto upitan da li je Mađarska policija upotrebila prekomernu silu pre nekoliko dana.

Sijarto je posle razgovora sa ministrima za spoljne i unutrašnje poslove Ivicom Dačićem i Nebojšom Stefanovićem rekao da je sa njima jasno razgovarao o tom događaju.

Prema njegovim rečima, do intervencije mađarske policije došlo je pošto ih je grupa agresivnih migranata satima napadala kamenicama i delovima betona. Tom prilikom je, kako je dodao, povređeno 14 mađarskih policajaca.

Sijarto je zaključio da je to neprihvatljivo.

Izvor: Tanjug/Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.