Služba za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Gradske uprave Subotica: Pena u Palićkom jezeru je normalna

Služba za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Gradske uprave Subotica: Pena u Palićkom jezeru je normalna

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

12.05.2021

Kategorija: Subotica

“Pojava pene u Palićkom jezeru je posledica normalnih bioloških procesa i javlja se u periodima kada su jaki talasi, na sličan način kao što nastaje i morska pena”, saopštili su danas iz Službe za zaštitu životne sredine i održivi razvoj pri Sekretarijatu za poljoprivredu i zaštitu životne sredine Gradske uprave Grada Subotice.

Palićko jezero je, objašnjava se dalje, hipertrofnog tipa, što znači da je produkcija algi i modrozelenih algi velika, što vodi daje karakterističnu zelenu boju. Brojnost modrozelenih algi je najveća upravo u turističkom sektoru, gde je veliki deo obale pod obaloutvrdom, a količina prirodne vegetacije (trske i vodenih biljaka) – najmanja.

“Kada u sklopu prirodnog životnog ciklusa dođe do odumiranja algi koje su se prenamnožile, dolazi do organskog raspadanja i u vodu se oslobađaju proteini i druge organske materije koje smanjuju površinski napon vode i deluju poput prirodnih deterdženata. Pod udarom jakih talasa, dolazi do penušanja, a ponekad se stvara i gusta pena na čijoj površini se vide ćelije modrozelenih algi”, navodi se u saopštenju za javnost, i dodaje:

“Merema na poboljašnju kvalitata vode koje Grad Subotica trenutno sprovodi, a pre svega uspostavljanjem zaštitnih pojaseva oko jezera, omogućiće se obnavljanje vegetacije u priobalju i smanjiti priliv nutrijenata sa okolnih njiva, zbog čega bi trebalo da se ovakve pojave ubuduće sve ređe dešavaju”.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.