Skupština: I vlast i opozicija glasali za usvajanje završnog računa Grada Subotice

Skupština: I vlast i opozicija glasali za usvajanje završnog računa Grada Subotice

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

03.06.2021

Kategorija: Subotica

Na današnjoj sednici Skupštine grada Subotice usvojen je konsolidovani završni račun grada Subotice za 2020. godinu, kao i Odluka o izmenama Statuta vezano za uvođenje bunjevačkog jezika u službenu upotrebu. Takođe, doneta je i Odluka o obavljanju komunalne delatnosti upravljanja komunalnim otpadom, čime su stvoreni formalno-pravni uslovi za funkcionisanje Regionalne deponije u punom kapacitetu. Odluke vlasti podržala je i opozicija.

Vlast je navela da je „budžet za prošlu godinu planiran i trošen u skladu sa potrebama“.

Veljko Vojnić, foto: NJ/Magločistač

Završni račun za 2020. godinu realizovan je u iznosu od 7,4 milijardi, što je bilo u skladu sa uslovima i realnim mogućnostima, rekao je šef Odborničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) u Skupštini grada Subotice Veljko Vojnić i dodao da su najveće potrebe bile u socijalnom i zdravstvenom sektoru.

Prema njegovim rečima, državni revizor je izveštaj o završnom računu Grada ocenio pozitivno, i „nije bilo nelegalnog i nenamenskog trošenja sredstava, što ranijih godina nije bio slučaj“.

„Budžet je realizovan preko 93 odsto, što je primer kako se planira i troši novac. I pored toga što je prošle godine skupljanje novca u budžet bilo otežano pandemijom, i merama Vlade za olakšavanje položaja privrednih subjekata, posebno malih i srednjih preduzeća, i pomoći zdravstvenim organizacijama, mogu da kažem da smo imali izuzetno dobro punjenje budžeta. Prošlogodišnji budžet je bio čak za 5,43 odsto veći nego budžet za 2019. godinu“, rekao je Vojnić.

Miroslav Milojević, foto: NJ/Magločistač

Predsednik Odborničke grupe Pokreta građanske Subotice (PGS) Miroslav Milojević rekao je da je opozicija podržala završni račun jer je u pitanju statističko-knjigovodstvena kategorija, kao i zbog činjenice da je „državni revizor doneo zaključak da u tom budžetu nema ništa sporno“.

Pojedina naseljena mesta dobila bunjevačke nazive

Veljko Vojnić je podsetio da je Grad dobio predloge Bunjevačkog nacionalnog saveta oko sprovođenja odluke vezano za uvođenja bunjevačkog jezika u službenu upotrebu i da je time danas usvojena prva odluka, pa će tako nazivi pojedinih naseljenih mesta imati i tradicionalna bunjevačka imena.

„Uvođenje bunjevačkog jezika je pre svega tradicionalna tekovina, s obzirom na to da je i prvi Statut grada Subotice napisan na bunjevačkom jeziku. Počela je upotreba time što ćemo na tablama naseljenih mesta imati i tradicionalne nazive na bunjevačkom jeziku“, rekao je Vojnić.

Još uvek se ne zna kada će Regionalna deponija raditi u punom obimu

Odlukom o obavljanju komunalne delatnosti upravljanja komunalnim otpadom, stvoreni su formalno-pravni uslovi za funkcionisanje Regionalne deponije u punom kapacitetu. To podrazumeva da će se u narednom periodu nabaviti nova vozila, odgovarajuća posuda i da će se povećati broj zaposlenih.

Predsednik Odborničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Janoš Nagel rekao je da, iako je još uvek u toku probni rad, Regionalna deponija radi već više od godinu dana i da se tretman otpada obavlja na moderan način, po evropskim standardima.

Janoš Nagle, foto: NJ/Magločistač

„JKP ‘Čistoća i zelenilo’ obavlja sakupljanje otpada i prevoz do Regionalne deponije, a Regionalna deponija obavlja selekciju i tretman prerade tog otpada. Naravno, postoje još određeni problemi da bi taj sistem potpuno funkcionisao i zbog toga je u prelaznim i završnim odredbama ove današnje odluke predviđeno da gradonačelnik formira Radnu grupu koja će razraditi probleme koji nas još očekuju“, navodi Nagel.

Prema njegovim rečima, građanima će nakon toga biti podeljene tri vrste kanti za odlaganje otpada, pa će tako pored dosadašnje zelene kante dobiti i plavu i žutu.

„Građani će na taj način obavljati selekciju otpada na mestu gde nastaje otpad, kakva je praksa i u zemljama Evropske unije. Isto to se odnosi i na zgrade za kolektivno stanovanje i za privredu. Treba još obezbediti i sredstva da se građanima podele te kante“, rekao je Nagel.

Foto: NJ/Magločistač

On je dodao da se još uvek ne može pouzdano znati kada će to biti.

Projekat izgradnje Regionalne deponije Subotica obuhvata ukupno sedam opština i izgrađena je pretežno sredstvima Evropske unije u ukupnom iznosu od 20 miliona evra, a ostalo je finansirano iz republičkih sredstava i sredstava sedam lokalnih samouprava.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.