Sekulić: Vraćeno 485 stanova i 3.015 poslovnih prostora

Sekulić: Vraćeno 485 stanova i 3.015 poslovnih prostora

10.08.2015

Kategorija: Subotica

U Srbiji je u okviru restitucije do sada vraćena imovina vredna ukupno oko milijardu evra, od čega 485 stanova, 3.015 poslovnih prostora i 501 zgrada kao celina, izjavio je danas direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić, koji očekuje da sva rešenja za restituciju budu doneta u narednih četiri do pet godina.

BEOGRAD – U Srbiji je u okviru restitucije do sada vraćena imovina vredna ukupno oko milijardu evra, od čega 485 stanova, 3.015 poslovnih prostora i 501 zgrada kao celina, izjavio je danas direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić, koji očekuje da sva rešenja za restituciju budu doneta u narednih četiri do pet godina.

Agencija je donela 34.000 odluka i vraćeno je, ne račučunajući imovinu crkava i verskih zajednica, 4.001 poslovno-stambena jedinica ukupne površine 300.000 metara kvadratnih, rekao je Sekulić Tanjugu.

Vraćano je i 1,35 miliona metara kvadratnih neizgrađenog gradskog građevinskog zemljišta, 2.790 hektara šuma i šumskog zemljišta i 3.750 hektara poljoprivrednog zemljišta.

“Mi smo otprilike na polovini procesa restitucije u Srbiji i u ovom trenutku svaki dan vraćamo imovinu. Fokusirali smo se na vraćanje imovine u naturi, to je primarno i dok se taj postupak ne okonča ne možemo ući u drugi deo postupka, a to je obeštećenje”, rekao je on.

Rok za podnošenje zahteva je istekao 1. marta 2014. i Agencija ima 76.000 predmeta, od čega je već 43 odsto predmeta obrađeno i rešeno. 

Sekulić ističe, govoreći o vraćenim stanovima i poslovnom prostoru, da su to najvrednije nepokretnosti u Srbiji, u centrima gradova.

Prema njegovim rečima, stanovi i poslovni prostori su vraćeni u gradovima poput Beograda, Novog Sada, Pančeva, Niša, Leskovca, Kragujevca, Subotice i drugim gradovima gde je bilo sačuvanih objekata obuhvaćenih restitucijom.

Agencija za restituciju će u narednih mesec dana, takođe, doneti rešenje o vraćanju starom vlasniku vile u Krunskoj 69 u Beogradu, gde se sada nalazi sedište DS, kazao je Sekulić.

“Čekali smo jedan dokument koji je trebalo da stigne iz Kanade i stigao je i očekujem, pošto smo sproveli raspravu, u narednih ne duže od mesec dana rešenje koje ćemo ekspedovati, znači vratićemo  starom vlasniku kuću”, dodao je on.

Govoreći o Belom dvoru, Sekulić kaže da  Zakonom o restituciji nije dozvoljeno vraćanje dvorskog kompleksa na Dedinju, kao i da će za to biti donet poseban zakon.

“Država nije bez razloga to izdvojila, to je pitanje koje prevazilazi obična imovinska pitanja građana. Država tu ima svoje posebne interese i očekujemo da se to reši tako da ne bude na štetu države, ali i da se za Karađorđeviće nađe neko rešenje u skladu sa civilizacijskim standardima”, rekao je Sekulić.

Agencija je nastavila, kako kaže, postupak za vraćanje imovine Karađorđevićima i početkom oktobra bi trebala da se povede rasprava o tom pitanju.

“Niti će Karađorđevići biti privilegovani niti dikrimisnisani, biće doneta odluka, očekujemo krajem godine i značajno je da će taj dokument koji bude donet biti konačno raščišćavanje odnosa po pitanju imovine između Krađorđevića i Republike Srbije”, dodao je on.

Sekulić je kazao da više nema većih prepreka u restituciji i da sada Agencija ima obučene ljude za taj proces, ali i da trenutno najveći problem predstavlja restitucija poljoprivrendog zemljišta.

“Nama problem predstavlja poljoprivredno zemljište i kada se bude izmenio Zakon o restituciji mi možemo, u smislu odluka Agencije, da završimo donošenje rešenja za četiri do pet godina od ovog trenutka”, kazao je Sekulić.

On je napomenuo da će samo obeštećenje kasniti, odnosno biće na 12 godina.

Na pitanje kolika je ukupna vrednost imovine koja podleže restituciji, Sekulić je rekao da – onoliko koliko je oduzeto Srbija ne bi mogla da vratio u narednih 100 godina.

“Vrednost te imovine je oko 36,5 milijardi evra i to po najskromnijim procenama. Mi smo doneli zakon, kao i ostale zemlje, koji je na polovini pravednosti”, naveo je on ističući da bi kako se stvari odvijaju Srbija mogla i najbolje da sprovede restituciju.

Restitucija u naturi nije moguća kod stanova koji su devedesetih godina otkupljeni, pa je zakonom predviđeno da se do 2018. obezbede dve milijarde evra za Fond obeštećenja.

Kako kaže, zadatak Agencije je da sa Poreskom upravom proceni vrednost imovine koja ne može biti vraćena i kada se podeli sa iznosom od dve milijarde dobiće se koeficijent obeštećenja.

Iznos  obeštećenja po starom vlasniku ne može biti veći od 500.000 evra i postojaće više korektiva u tome postupku.

On kaže da bi novi Zakon o restituciji trebalo da se donese po hitnom postupku do jeseni i da se najbitnije izmene odnose na poljoprivredno zemljište

“Mi sada vraćamo to zemljište, ali nejasno zakonsko rešenje i ponašanje drugih državnih organa je takvo da se otežava vraćanje i mi to tumačimo i znamo da je to, pre svega, povlađivanje interesima tajkuna u Vojvodini, ne samo tajkuna nego raznih interesnih grupa kojima ne odgovara da se zemljište vrati”, istakao je on.

Kako navodi, ne odgovara im da se bilo kako reguliše poljoprivredno zemljište u Vojvodini, kao i u ostalim delovima zemlje, ali u Vojvodini naviše.

Podaci koliko ima poljoprivrednog državnog zemljišta su se kretali od 100 do 800 hiljada hekatara, a zvaničan podatak trenutno kaže da ga ima 540 hiljada hektara.

Za povraćaj poljoprivrednog zemljišta je podneto skoro 10.000 zahteva, a oko 30.000 ljudi je zainteresovano za vraćanje tog zemljišta.

“Sve zemlje su bile svesne toga, pa i Srbija, da je potpuna restitucija nemoguća i tek na kraju postupka ćemo znati koliko je restitucija koštala Republiku Srbiju”, kazao je Sekulić.

On je kazao da niko ne može da proceni koliko će biti dobijeno novca za restituciju od konverzije građevinskog zemljišta, ali da je trenutno na raspolaganju 160 miliona evra za restituciju, što je izdvojeno iz ranijih konverzija i obaveza države povodom restitucije.

“Postupak konverzije je nepoznanica, jer i dosadašnji postupak konverzije se nije proslavio i išao je uglavnom bez naknade”, dodao je Sekulić.

Izvor: Tanjug

 

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.