SBB tužio Grad Suboticu zbog ignorisanja zahteva za širenje optičke mreže

SBB tužio Grad Suboticu zbog ignorisanja zahteva za širenje optičke mreže

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

29.07.2021

Kategorija: Subotica

Iako su SBB usluge kablovske televizije, interneta i fiksne telefonije Subotičanima dostupne od maja 2017. godine, kada je započeto i širenje optičke mreže u gradu, svi pokušaji daljeg širenja onemogućeni su od strane subotičke lokalne samouprave, navodi SBB u svom odgovoru za Magločistač. Nakon niza urgencija tokom 2020. godine, SBB je pokrenuo postupak pred Upravnim sudom radi ostvarivanja svojih prava. Magločistač nije dobio obrazloženje od Grada – zašto je došlo do ovakvog ishoda.

„SBB je postupio u skladu sa svim zakonskim procedurama, podnoseći zahteve za izdavanje lokacijskih uslova u okviru objedinjene procedure u februaru i martu 2020. godine, međutim, lokalna samouprava je bez ikakvog osnova ignorisala naše zahteve i odbijala da odgovori, na taj način sprečivši nastavak dalje izgradnje SBB mreže“, navodi se u odgovoru koji je SBB poslao našem portalu.

Kako navode, podneli su žalbu Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja je prosleđena Gradskom veću Grada Subotica, ali je „politika neodgovaranja nastavljena“.

Foto: Magločistač

„U septembru 2020. poslali smo i Urgenciju na žalbu Gradskom veću Grada Subotica, nakon čega je SBB kompanija bila prinuđena da pokrene postupak pred Upravnim sudom radi ostvarenja svojih prava“, kažu u SBB-u.

Prioritet kompanije je da SBB usluge budu dostupne svim građanima Srbije, ali su građani često bili u situaciji da nemaju pravo da biraju slobodno šta će od programa moći da gledaju i preko kog kablovskog operatora, navode u SBB-u i dodaju da im je „u nekoliko navrata bilo zabranjeno postavljanje mreže na određenim lokacijama kao što su Beograd, Gornji Milanovac, Novi Sad, Sremska Mitrovica“.

„SBB je takođe često i na meti tabloida, najviših predstavnika vlasti, nelojalne konkurencije i svedoci smo opstrukcija na različitim nivoima“, podsećaju u ovoj kompaniji.

Bez odgovora iz Gradske uprave

Portal Magločistač je uputio pitanja Gradskoj upravi o tome da komentarišu navode SBB-a, međutim, ni nakon dva telefonska razgovora nismo nismo uspeli da, do objavljivanja ovog članka, dobijemo odgovore.

SBB navodi i da je još 2018. godine svojim korisnicima u Subotici i Novom Sadu omogućio da bez dodatnih troškova gledaju digitalnu televiziju do tri TV prijemnika u kući, imaju veću stabilnost servisa, a korisnici EON Premium paketa, uz GIGA dodatak, brzine interneta do 1Gbps.

„U okviru svojih poslovnih ciljeva SBB je planirao značajno proširenje mreže čime bi veliki broj Subotičana imao mogućnost korišćenja servisa najboljeg kvaliteta“, kažu u ovoj kompaniji.

Drugi operateri planiraju širenje ultra brzog interneta

Kada je u pitanju izgradnja optičke internet mreže u Subotici, kompanije sa kojima smo razgovarali navode da je oko 30 do 40 odsto teritorije grada pokriveno brzim internetom.

Iz Telekoma Srbija navode da je mts u prethodnom periodu optičkom infrastrukturom pokrio trećinu Subotice, što je pokrivenost slična ostalim gradovima u Srbiji.

Foto: Magločistač

„U ovom trenutku mahom su pokriveni centralno gradsko područje, zatim delovi grada sa kolektivnom gradnjom, kao i Palić. Od izgrađenih kapaciteta, nešto više od 30 odsto korisnika je iskoristilo mogućnost pristupa uslugama putem najsavremenije optičke mreže“, navode u Telekomu Srbija.

Mts planira dalje širenje optičke pristupne mreže na teritoriji cele Srbije, a takvim planovima obuhvaćeno je i područje Subotice.

„Do kraja godine predviđeno je proširenje mreže u samom gradu, u narednom periodu i na obodima grada kao i u ostalim naseljima na području grada. Strateškim planovima Telekoma Srbija predviđeno je širenje optičke pristupne mreže kako bi se korisnicima omogućio pristup najkvalitetnijim servisima zasnovanim na ultra-brzom internetu, pre svega sasvim novo iskustvo gledanja televizijskog sadržaja i surfovanje internetom“, navodi ova kompanija.

Kompanija SAT-TRAKT sa sedištem u Bačkoj Topoli pokrila je više od 40 odsto teritorije grada Subotica najmodernijom FTTH mrežom, a u to su uključena u prigradska naselja poput Nose, Malih Pijaca, Hajdukova, Šupljaka, Palića i Bačkih Vinograda.

„U ovom trenutku spadamo u manje distributere po pokrivenosti teritorije Subotice, ali smo zadovoljni konstantnim rastom broja korisnika. Kompanija nastoji da izgradnju svojih distributivnih mreža planira tako da njihovo održavanje bude brzo i rentabilno, kao i da se delovi transportne mreže, odnosno naseljena mesta lakše povezuju jedna sa drugima“, navode u SAT-TRAKT-u.

Foto: Magločistač

Ova kompanija takođe ima u planu širenje mreže i unapređivanje svojih usluga, a trenutno je u toku izgradnja mreže u naselju Kelebija.

Podelite sa prijateljima:

2 Komentara na
“SBB tužio Grad Suboticu zbog ignorisanja zahteva za širenje optičke mreže”

Najbolje je po tudjim ledjima says:

Jeste to dobili spor pa ste bas danas u nedelju, 7. novembra ’21.,nasli da kopate po Petrinjskoj i presecete nam kablove pa sada niko nema ni net ni tv u nekoliko zgrada? Ovo vam je bas preporuka da predjemo na vas…juce malo!

Dragan says:

Gde bi SBB da gradi mrežu? Na koji način, možda po banderama?! PTT je odavno izgradio i to podzemno, Telekom-MTS takođe a novo što radi radi podzemno. Sattrakt je gradio podzemno. Ne da se slažem sa tim da treba još da se kopa a naročito da se postavljaju bandere. Nećemo mi Subotičani da budemo kao Beograđani, kod njih ima više kablova po banderama nego što ima kuća a sa zgrade na zgradu idu kablovi kao da su lijane u džungli. A da kopaju i toga nam je dosta. Što nisu došli u Suboticu pre 10 godina.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.