U širem centru Subotice, u zoni koju je Vlada Srbije u julu proglasila zaštićenom kulturno-istorijskom celinom, pre nedelju dana su, uz saglasnog nadležnih gradskih organa, srušena dva objekta od posebnog značaja. Republički zavod za zaštitu spomenika kulture oštro je kritikovao takav potez, uz ocenu da je Grad Subotica jasno stavio privatni ispred javnog interesa.
Na mestu objekata od posebnog značaja ostale su samo ruševine zaklonjene visokom ogradom. U julu je Vlada Srbije odlučila da Ulicu Braće Radić zaštiti, jer “predstavlja retko očuvanu karakterističnu građansku ulicu Subotice”. Sada će na ovom mestu firma DG Company podići nove stambene objekte. U Inicijativi “Priroda i društvo” kažu – čim su čuli šta se planira, počeli su da prikupljaju dokumente kako bi to zaustavili.
“Nekako da se sačuvaju ove zgrade, jer je zaista reč o jedinoj prostornoj istorijskoj celini koja je sačuvana. Mi kroz ovu ulicu možemo da vidimo kako je nastajao grad od 18. do 20. veka”, kaže Petar Mitrić iz Građanske inicijative “Priroda i društvo”.
Investitor je, međutim, bio brži. Prvog novembra je srušena i poslednja od tri kuće. Dve su bile pod zaštitom države, pa je samo dan ranije Republički zavod za zaštitu spomenika kulture od Grada i Međuopštinskog zavoda u Subotici tražio da hitno zaustave rušenje.
“Merama je predviđeno da se oni ne mogu rušiti i da se na njihovom mestu ne može graditi drugi objekat. Iz tog razloga ovo rušenje je vrlo problematično”, kaže Vladimir Džamić iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Neshvatljivo je, kaže, da subotički zavod, na čiju je inicijativu Ulica Braće Radić i stavljena pod zaštitu, samo par meseci kasnije daje saglasnost za rušenje objekata od posebne vrednosti. Takođe je neshvatljivo, da Skupština Subotice usvaja izmenu Plana detaljne regulacije koja je zapravo u suprotnosti sa Odlukom Vlade Srbije. U pozadini vidi privatni, umesto javnog interesa.
“Kada smo obavešteni o rušenju i kada smo pogledali, videli smo da ti objekti pripadaju jednoj privatnoj firmi, odnosno građevinskoj kompaniji iz Subotice i ovako laički, nama se čini da se upravo tu kriju razlozi. Drugo, čini nam se da ti objekti nisu bili ugroženi. Mi još uvek nismo dobili dokumentaciju”, kaže Džamić.
Bar jedan od ta dva objekta nije bio u ruševnom stanju, vidljivo je na fotografiji zabeleženoj pre desetak dana. Zbog izveštavanja o rušenju, novinarka Radija Slobodna Evropa bila je izložena i pritiscima, na koje je reagovao i NDNV. Nakon blokade stranice na društvenim mrežama, usledila je diskreditacija u političkom saopštenju funkcionerke Narodne stranke, inače zaposlene u DG Company, firmi koja je objekte srušila. Njeni vlasnici su braća Dulić, nekadašnji visoki funkcioneri DS, a samo rušenje je, izmenom Plana, omogućila aktuelna vlast u Subotici.
U Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture za N1 nisu hteli da govore. Napominju kratko da u vezi sa ovim slučajem, sa stručne strane, za njih nema ničeg spornog, da su pozvani na razgovor u Ministarstvo kulture, te da će svoje viđenje situacije izneti u saopštenju za par dana.
Komentar nismo dobili ni u Skupštini grada, niti u Kabinetu gradonačelnika. U firmi DG Company navode da su za rušenje imali dozvole, dok iz Republičkog zavoda odgovaraju – to ih ne amnestira krivice.
Izvor: N1 (Nataša Kovačev)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.