Republički zavod za zaštitu spomenika kulture: Šetnja stazama secesije u Subotici u petak, 11. juna

Republički zavod za zaštitu spomenika kulture: Šetnja stazama secesije u Subotici u petak, 11. juna

Deo fasade u Ulici braće Radić u Subotici, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

07.06.2021

Kategorija: Subotica

Povodom svetskog dana secesije koji se obeležava 10. juna, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture iz Beograda organizuje u više gradova u Srbiji program koji promoviše ovaj umetnički pravac, a u Subotici će to biti šetnja stazama secesije u Ulici braće Radić, koja je planirana za petak, 11. jun.

Šetnju, koja će početi u 18 sati okupljanjem kod spomenika Caru Jovanu Nenadu, vodiće Viktorija Aladžić, arhitektica i profesorka Građevinskog fakulteta.

Dan ranije, u četvrtak, 10. juna, u Savremenoj galeriji Subotica biće organizovana i radionica za decu “Od kockica do slike: Mozaik u secesiji”, koju će voditi Jasmina Jovančić Vidaković, muzejska edukatorka i viša kustoskinja, i Neda Džamić, istoričarka umetnosti, a čiji početak je zakazan za 18 sati.

Secesija ili Art Nouveau je umetnički pravac koji je nastao krajem XIX veka kao vid pobune protiv tadašnjih ustaljenih akademskih obrazaca. U arhitekturi i drugim vidovima umetničkog stvaranja se manifestovao na različite načine širom Evrope.

Od 2013. godine ovaj umetnički pokret se obeležava 10. juna kao Svetski dan secesije.

Program se sprovodi u sklopu projekta “ART NOUVEAU 2 – Jačanje kulturnog identiteta zemalja dunavske regije zasnovanog na zajedničkom nasleđu secesije”, koji Republički zavod za zaštitu spomenika kulture realizuje sa još 17 partnera iz 8 evropskih zemalja.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.