PASTOR O JOBIKU: NIJE NAM POTREBAN TUTOR

PASTOR O JOBIKU: NIJE NAM POTREBAN TUTOR

Objavio: Magločistač

02.11.2015

Kategorija: Subotica

Mi sami znamo šta su problemi i kako se rešavaju i ne treba nam tutor iz Mađarske, izjavio je danas u Subotici predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor, komentarišući otvaranje kancelarije mađarskog desničarskog pokreta Jobik u Senti.

“Nije moje da cenim da li je to pravno moguće ili nije, ali ono u šta sam ja siguran je da nama ne treba niko da dolazi kao tutor i da nam rešava stvari. Tu smo mi, znamo šta su problemi i znamo kako se ti problemi rešavaju”, rekao je Pastor novinarima u Subotici nakon komemoracije žrtvama iz 1944. i 1945. godine.

On je naveo d je takav stav imao i početkom prošle godine, kada je Jobik bezuspešno pokušao da otvori kancelariju u Subotici.

Poslanik i potpredsednik ove desničarske mađarska političke stranke Ištvan Savai, u četvrtak je otvorio kancelariju u Senti kako bi “olakšao dvostranu komunikaciju sa Mađarima u Južnim krajevima”.

Kako prenosi portal Vojvodina danas, Savai je naglasio da nije reč o partijskoj kancelariji Jobika, već o poslaničkoj kancelariji za prijem, te da se kancelarija neće baviti akcijama protiv drugih naroda i narodnosti, da joj cilj nije izazivanje tenzija ili mržnje, već da – u skaldu s mogućnostima – pomaže ovdašnjim Mađarima u obavljanju poslova u Mađarskoj.

“Smatrao sam da kao poslanik koji se bavi nacionalnom politikom treba da i na otcepljenim teritorijama obezbedim mogućnost za Mađare da me potraže, da me informišu o stvarima i problemima koji ih u svakodnevnom životu tište. Mnogi od njih žive ili uče u Mađarskoj, pa me u ovoj kancelariji mogu pitati i o temama iz Mađarske”, rekao je Savai.

Otvaranje ove kancelarije kritikovali su Liga socijaldemokrata Vojvodine i Demokratska stranka.

“Istorijsko pomirenje dva naroda ide u dobrom pravcu”

Istorijsko pomirenje između Srba i Mađara ide u dobrom pravcu, a posle francusko-nemačkog pomirenja ovakav čin nigde u Evropi nije zabeležen, izjavio je predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor.

On je bio jedan od zvaničnika koji je položio venac na spomen obeležje žrtvama iz 1944. i 45. godine na Senćanskom groblju u Subotici, kod spomenika “Ptica slomljenih krila”, zajedno sa predstavnicima verskih, političkih, civilnih organizacija, diplomatskog kora, lokalnih samouprava i Pokrajine Vojvodine.

Pastor je ocenio da pomirenje dva naroda ide u dobrom pravcu i podsetio da je sagrađen zajednički spomenik u Čurugu, kojem su se poklonili predsednici dve zemlje, doneta parlamentarna deklaracija o osudi kolektivne krivice, te da se prošle godine na istom ovom mestu u Subotici žrtvama poklonio i premijer Srbije Aleksandar Vučić.

“Mislim da su to izuzetno krupni koraci, na šta upućuje to da posle francusko-nemačkog pomirenja takav čin nigde u Evropi nije zabeležen. Ja sam zadovoljan i ponosan zbog toga što je ova naša generacija uspela zajedničkim snagama postići”, rekao je Pastor novinarima nakon komemoracije.

On ove godine takođe očekuje i objavljivanje rezultata istraživanja mešovite akademske radne grupe istoričara o događajima od pre 71 godinu.

“Mislim da je to preduslov da se zatvore određene stranice knjige prošlosti i da se mirne duše otvaraju knjige budućnosti” – dodao je Pastor.

Komemoracija je održana na mestu gde je pre 71 godinu, bez ikakve osude, u znak odmazde, pogubljeno 978 civila mađarske, srpske, hrvatske, jevrejske i nemačke pripadnosti.

Komemoracija je danas održana i u Bajmoku, na mestu gde su u noći 2. novembra 1944. godine, partizanske jedinice pod upravnom OZNA-e streljale 233 nedužna meštanina – 150 Mađara, 76 Nemaca i 7 Hrvata i Bunjevaca.

 
Izvor: Tanjug

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.