“Надам се да је најтежи део одбрамбене фазе у борби протов Корона вируса иза нас и да ћемо лагано, корак по корак, доћи у ситуацију да се враћамо ка нормалности у нашем животу”, изјавио је данас у Суботици председник Савеза војвођанских Мађара (СВМ) Иштван Пастор.
Након шест недеља пооштравања мера у сузбијању вируса, Пастор је на конференцији за новинаре оценио да у борби против пандемије с јучерашњим даном “почиње један нови период рачунања времена”, где се мере ублажавају као резултат досадашњих напора.
“Мислим да је ово једна добра околност. То је околност коју смо сви ми у протеклим недељама очекивали. То сигурно не значи да ћемо у веома кратком догледном времену имати укупан овај период иза себе, али сигурно можемо рачунати на то да ће се, захваљујући новим мерама, живот враћати у неку врсту нормалности”, рекао је Пастор.
Као јако важно оценио је поновни почетак рада пијаца, најављену нормализацију функционисања услужних делатности, већу могућност слободе кретања, посебно најстаријих суграђана.
Нагласио је да борба против вируса није политичко питање, али је истакао да у тој борби политика има веома значајну улогу и дозу одговорности.
Стога истиче да се Србија као држава “веома ефикасно и веома успешно прилагодила новонасталој ситуацији сукоба са ширењем заразе”.
Оценио је да је СВМ био доследан договору постигнутом са председником Републике и председницом Владе по којем је борба против пандемије заједнички интерес и да то “не може да буде полигон страначког профитирања”.
“Ми јесмо у том процесу учествовали, али никада не са намером стицања дневно-политичких поена”, нагласио је лидер СВМ-а.
У том смислу, Пастор је оценио да је СВМ имао значајну улогу у информисању грађана на мађарском језику, не само о вирусу, него и о новонасталим правилима, око којих је било много питања.
“Ми смо ангажовали групу активиста, као дела укупног друштвеног напора, компатибилно са осталим елементима тог система и имали смо 780 активиста у том процесу и имали смо негде око 20.000 захтева да се помогне нашим суграђанима и мислим да смо то веома ефикасно чинили, заједно са елементима система који су грађени на нивоу локалних самоуправа, социјалних установа, каритативних организација, итд”, рекао је лидер СВМ-а.
По питању помоћи старијима и пензионерима са примањима испод 30.000 динара, локалне самоуправе у којима СВМ има значајнију политичку улогу су по његовој оцени веома ефикасно створиле финансијски оквир за набавку помоћи и тај поступак је окончан.
“Тамо где најлошије стојимо је Град Суботица. Не знам разлог за то. И не могу прихватити такву ситуацију јер мислим да се не може правити разлика између људи у Суботици и људи у неким другим околним локалним самоуправама. Може се имати одређени став у односу на политичку препоруку, Владину препоруку, али тај став не дозвољава да се та препорука, практично, натпише. Не могу замислити да у једном буџету од близу пет милијарди динара не може да се нађе 40-ак милиона динара да по истом принципу, по ком су добили подршку суграђани у другим локалним самоуправама, слична категорија наших суграђана у Суботици буде у истој ситуацији. То је, по мојој слободној процени, негде око 0,8 посто једногодишњег суботичког буџета”, рекао је Пастор.
Подсетио је да је пре десетак дана у Србију стигла и помоћ из Мађарске, два велика шлепера са 100.000 маски, око 30.000 комбинезона за медицинско особље и друге опреме, 3.000 комплета за тестирање и дезинфекциона средства, што је све било на нивоу једнонедељних потреба војвођанског здравства.
“Пошто сам имао могућност да определим и садржину и намену пошиљке, молио сам да садржина буде у складу са оним што је потреба овде и у том смислу сам обавио консултације са онима који управљају процесима. Молио сам да донацију буде упућена покрајинском кличничком центру и да се испорука обави у центраlном магацину у Пазови, због тога што мислим да је то тако најефикасније и најрационалније”, казао је Пастор.
Izvor: RTV (Boris Šuman)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.