Palić: Grupa studenata za dve nedelje prikupila 5.500 potpisa građana „Za čisto jezero“

Palić: Grupa studenata za dve nedelje prikupila 5.500 potpisa građana „Za čisto jezero“

Foto: NJ, Magločistač

Objavio: Magločistač

29.03.2021

Kategorija: Subotica

Grupa studenata sa Palića i iz Subotice pokrenula je pre dve nedelje peticiju pod nazivom „Za čisto jezero“, a do sada je prikupljeno oko 5.500 potpisa građana, sa ciljem da se ukaže na neophodnost rešavanja problema zagađenja jezera Palić.

Glavna inicijatorka peticije i osnivačica Fejsbuk grupe „Za čisto jezero – A tiszta tóért – За чисто језеро“ Svetlana Kostić sa Palića kaže za portal Magločistač da je ideja, koja je nastala u saradnji sa grupom Kreni promeni iz Beograda, da pokažu da se građanskim inicijativama može mnogo uraditi i promeniti u zajednici u kojoj živimo.

Peticija “Za čisto jezero”, Palić, foto: NJ/Magločistač

Prema njenim rečima, ideja je došla kada je videla snimak napravljen dronom na kom se vidi akva park u izgradnji i pored toga jezero Palić koje nakon 50 godina zahteva da se konačno prečisti.

„Bilo mi je veoma krivo da vidim te neke radove, a sa druge strane imamo jedno prirodno bogatstvo koje nema svaka zemlja. Palićko jezero je možda i najlepše jezero kod nas i nalazi se u veoma lošem stanju, i mi treba da ga sačuvamo“, ocenjuje Kostićeva.

Ona navodi da građani moraju biti svesti koliko je očuvanje jezera bitno za grad i za samu zajednicu.

„Ako već neko ko je određen za to, ne radi ništa po tom pitanju, moramo mi. Najveća moć je upravo u narodu i to ćemo pokazati. Idemo do kraja, pa šta bude“, kaže Kostićeva.

Palić, foto: NJ/Magločistač

Dodaje da grupa mladih nije protiv izgradnje akva parka na Paliću, ali ne mogu to da podrže u trenutku kada se svega 100 metara od radova nalazi zagađeno jezero Palić.

Kako ističe, zadovoljna je da su mladi zainteresovani da se bave volonterizmom i da rado učestvuju u njihovim akcijama deljenja i lepljenja flajera.

„Na mladima svet ostaje i mislim da mi to na pravi način i pokazujemo. Svi bi trebalo da podrže ovu peticiju i da iskažu svoje mišljenje zato što je to veoma bitno velikom broju ljudi“, ocenjuje Kostićeva.

Cilj studenata je da prikupe 10.000 potpisa građana i da peticiju predaju lično gradonačelniku Subotice Stevanu Bakiću i predsednici Saveta Mesne zajednice “Palić” Marti Dobo.

„Očekujemo bilo kakvu reakciju, jer se ne može ignorisati i poništiti glas više od 5.000 ljudi“, smatra Kostićeva.

U tekstu peticije se, između ostalog, navodi i da je jezero Palić zagađeno od 1960. godine, kada je biljni i životinjski svet počeo da odumire u njemu, a da su od tog vremena do danas postojali brojni programi prečišćavanja jezera koji su u manjoj ili većoj meri bili neuspešni.

„Danas je Palićko jezero zelene boje, potpuno neprovidno sa, na golo oko vidljivim, sitnim česticama, sa puno mulja. Nekad se na površini pojavi bela gusta pena, smeće, kao i uginule ribe. Veoma često može da se oseti neprijatan miris kada se pored jezera prođe“, navode mladi.

Dodaju da su se oni, kao meštani Palića, koji imaju nešto više od 20 godina, ukupno dva puta kupali u Palićkom jezeru i toga se čak i ne sećaju jer su bili isuviše mali.

Foto: NJ/Magločistač

“Ono što nama ostaje kao slika iz detinjstva jeste zagađeno jezero koje je za nas nedostupno“, navode studenti u tekstu peticije.

Organizatorka dodaje i da studenti u okviru njihove inicijative dobrovoljno volontiraju i da ne pripadaju ni jednom udruženju građana i nisu politički orijentisani.

U narednom periodu im je u planu da kontaktiraju i javne ličnosti i medije, a danas počinju kampanju deljenja flajera čiju izradu sami finansiraju.

Građani onlajn peticiju mogu da potpišu OVDE.

Svetlana Kostić je, kako kaže, u decembru prošle godine takođe bila inicijatorka i peticije da se novac koji je namenjen za proslavu Nove godine preusmeri za bolesnu decu, a inicijativa je bila uspešna.

Gradonačelnik Subotice je 10. decembra 2020. doneo odluku da, umesto novogodišnjeg programa koji grad Subotica organizuje svake godine sredstva u iznosu od 3 miliona dinara budu preusmerena na lečenje dece i omladine, razvoj mladih talenata i stipendije određenog broja studenata.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.