OBRAT PRI KRAJU ŽETVE U SUBOTIČKOM ATARU: NAJMANJA OTKUPNA CENA 18 DINARA

OBRAT PRI KRAJU ŽETVE U SUBOTIČKOM ATARU: NAJMANJA OTKUPNA CENA 18 DINARA

Objavio: Magločistač

06.07.2015

Kategorija: Subotica

Niko od poljoprivrednika ne želi prodati pšenicu, očekujući konačnu cenu koja će biti poznata do kraja nedelje

 

 
Kraj žetve u subotičkom ataru doveo je do neočekivanog obrata, bar kada je reč o prognozama koje su pre samo nekoliko dana davali i najveći stručnjaci iz oblasti agroekonomije. Naime, niko od poljoprivrednika ne želi prodati pšenicu dok se ne utvrdi njena konačna cena, a – kako kaže Josip Anišić iz Zemljoradničke zadruge “Salaš 024” – to će biti najkasnije do kraja nedelje. On ističe da cena sigurno neće biti niža od 18 dinara za kilogram, dodajući da poljoprivrednici ne žele prodati pšenicu ni po akontnoj ceni, koja se kreće između 15,5 i 16 dinara za kilogram.

Osim strpljenja poljoprivrednika, što je uticalo na veoma slabu ponudu, Anišić kaže i da su suše koje su zahvatile Francusku i Nemačku u maju uticale na slabiji rod pšenice u tim zemljama, što se ovih dana odražava brzim rastom cene na berzi u Parizu. Kako navodi, to se može odraziti i na rast otkupnih cena kod nas, što će posebno obradovati one poljoprivrednike koji imaju visoke prinose. Takvih, po njegovim rečima, nije malo, jer su zabeleženi i prinosi od 5 tona po jutru, odnosno 9 po hektaru.

Ipak, poljoprivrednici će deo ovogodišnjeg roda prodati odmah nakon utvrđivanja otkupne cene zbog obaveza isplata arende, dok će ostatak sigurno ostaviti na skladištenje. Inače, u Subotici i okolini postoji 15 otkupnih mesta i tridesetak privatnih skladišta, što će biti sasvim dovoljno da primi celokupni ovogodišnji rod pšenice.

(Magločistač)

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.