Skupština grada Šapca imenovala je za v.d. direktora Narodnog muzeja u Šapcu istoričarku umetnosti Nelu Tonković, dosadašnju kustoskinju Savremene galerije u Subotici i nekadašnju direktorku te galerije.
Nela Tonković, čija je smena 2018. godine sa mesta direktora Savremene galerije Subotica izazvala burne reakcije u stručnoj javnosti, izjavila je za SEEcult.org da se kulturna politika grada Šapca nekoliko godina unazad vodi veoma odgovorno i emancipatorski, kako u odnosu prema građanima i zajednici, tako i prema kulturnim radnicima, te da veruje da predstavlja progresivan model kulturne politike u celoj Srbiji.
“Zbog toga nisam imala dilemu kada mi je ponuđeno da prihvatim dužnost v. d. direktorke Narodnog muzeja”, rekla je Nela Tonković.
Navodeći da je Narodni muzej u Šapcu dobro utemeljen i sa odličnom stalnom postavkom koja jasno komunicira identitet grada, ona je najavila da će nastojati da aktivira potencijale stručnog tima tog muzeja kako bi zajednički razvili niz aktivnosti kojima će učestvovati u društvenom životu zajednice i postati nezaobilazno mesto – kako ono koje čuva baštinu i svedoči o njoj, tako i ono koje učestvuje u stvaranju baštine za budućnost.
Nela Tonković najavila je i da će razvijati Narodni muzej u pravcu “otvorene, participativne ustanove koja publici nudi dijalog i potragu za saznanjima kako bi i Muzej i njegova publika stekli izraženo osećanje odgovornosti za sadašnjost zajednice”.
“Rad u Savremenoj galeriji Subotica i promena njenog modela komuniciranja sa publikom preporučili su me za ovo mesto i, svakako, Galerija ostaje nezamenjivi deo mog iskustva, kao što i rad u polju produkcije i medijacije savremene umetnosti ostaje moje stalno profesionalno poslanje”, istakla je Nela Tonković i zahvalila gradskim vlastima Šapca na ukazanom poverenju, čime je, kako je dodala, još jednom pokazano da je “moguće da i u Srbiji postoji javna politika koja prepoznaje dobar rad pojedinaca u kulturi, koja ih čini delom sistema javnih ustanova i na taj način upošljava za opšte dobro”.
Nela Tonković bila je do jula 2018. godine direktorka Savremene galerije u Subotici, a odluku gradskih vlasti da joj ne produži mandat, stručna javnost ocenila je bila kao još jedan udar na struku zarad političkih, odnosno stranačkih interesa.
Kako je tada navedeno u otvorenom pismu, koje je potpisalo više od sto kulturnih radnika, umetnika, univerzitetskih profesora i drugih predstavnika stručne javnosti, subotičke vlasti su nedavanjem podrške Neli Tonković da u još jednom mandatu vodi Savremenu galeriju “zatvorile krug tragično loših kadrovskih rešenja u subotičkoj kulturi”.
Izvor: SEEcult.org
Jedan Komentar na
“NELA TONKOVIĆ NOVA DIREKTORKA NARODNOG MUZEJA U ŠAPCU”
Vlast koji ne poznaje sastav svoji stanovnika — kulturu, tradiciju, inteligenciju, ili ako to njih ne intresuje moze da donese samo nakaradna resenja i to sa ciljem ( zbog Njihovi neznanja ) da pomaze Vladu i vladara u Njegovom, Njihovom vladanju i zeli njima tako zahfaliti za poverenje koje su dobili od drzave i vladajuce partije u partijskom sistemu . Sve dok na odgovornim mestima vazno partijski podobnost bez poznavanja teritorija i barem velikog broja stanovnika licno ne na manifestacijama, ruckovima, vecerama nego licno lcnim razgovorom od pijace – do ispred saltera- na pozorisnim predstavama, na ulici, dotle ce sve ici nikako ali da bi to neki rukovodioc ucinio mora da ima visoki kulturni nivo i jos vise znanja,ali to ako fali onda On i Oni moraju zakukuljiti u njihovim uskom krugu zaokruzenu sa laznim najboljim, najsposobnijim, odanim ne sposobnim ne skolovanim ukrasnim — plasticnim cvetovima. I tako umesto pomoci iznad njih, cine magarecu uslugu tako i smanjuju glasace za uspe njihovim predpostavljenima Nas predsednik to zna i zato sad ide od sela do sela ali nazalost On u ovom haosu nema skoro niko sa kim moze da saradjuje — iskreno u interesu sviju Nas, puno je lazni pomagaca ne iskreni saradnika. Velika je sreca sto se desio Neli Tonkovic to ipak daje nadu ovom upropascenom narodu .
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.