NEBOJŠA MILENKOVIĆ KAO SLAVKO MATKOVIĆ

NEBOJŠA MILENKOVIĆ KAO SLAVKO MATKOVIĆ

Objavio: Magločistač

01.10.2019

Kategorija: Subotica

Istoričar umetnosti Nebojša Milenković napisao je roman “Nešto što strašno podseća na život” o subotičkom konceptualnom umetniku Slavku Matkoviću, preuzevši u tom delu, u izdanju novosadske Akademske knjige, identitet osnivača slavne (neo)avangardne grupe Bosch+Bosch, pesnika i bibliotekara, jedne od mitskih ličnosti Subotice.

Glavni protagonista Slavko Matković (1949-1994) protitip je antijunaka: idealista, nesnađen, dosledan, radikalan, svoj.

Nebojša Milenković, foto: Nebojša Babić

“Nešto što strašno podseća na život (Kratka istorija letenja u Subotici)” priča je o moći i nemoći umetnosti, o gradu (Subotici) i njegovoj najslavnijoj građevini, jednoj zemlji (Jugoslaviji) i njenoj umetničkoj sceni, o strastima, čežnjama i erosu kao telesnom, ali i mentalnom iskustvu. Istovremeno to je i priča o subotičkim gradograditeljima, ali i njenim samoubicama – kao “zaštitnim znakovima” ovog lepog grada. O pseudo-istorijama i fantastičnim povestima za koje u zvaničnim istorijama nije bilo mesta, a koje leže duboko upisane u kolektivne memorije stanovnika grada, naveo je Milenković, kustos, pisac, bloger, građanski aktivista.

Milenkovićev roman je i knjiga o pisanju i čitanju. Umnožavanjem identiteta, junaci iz knjiga koje čita nastanjuju svakodnevicu njegovog glavnog junaka koji upravo kroz igre zamena identiteta traži izlaz iz sve teskobne svakodnevice jugoslovenskih građanskih ratova devedesetih. Iz drugog plana, sve vreme trajanja priče – nazire se Grad, zajedno sa svojom najlepšom građevinom. Neke nedorečene ljubavi i jednako misteriozne smrti…

Preporučujući Milenkovićev roman, pisac Dragan Velikić navodi da je to i knjiga o “zamenama identiteta, o valpurgijskim noćima u subotičkoj Gradskoj kući kroz koju defiluju aveti pročitanih knjiga, pa tako čitalac sreće Bulgakova i Anu Ahmatovu, Alana Forda i Fanca Kafku, Vojislava Despotova i Vujicu Rešina Tucića…”

“Stvarnost i fikcija, doživljeno i pročitano isprepleteni su u tolikoj meri da ih je ponekad nemoguće razlikovati, kao što sve vreme pisac, junak i čitalac zamenjuju mesta. Svi oni ispisuju poemu o Subotici kao prestonici čuda, jednom od središta Srednje Evrope, prostoru kojim najglasnije ođekuje tišina”, naveo je Velikić.

“Ne mogu da se setim kada se to prvi put desilo ‒ tek likovi i događaji iz knjiga koje čitam počeli su da uskaču u moju svakodnevnicu”, kaže na jednom mestu u romanu junak Slavko Matković ‒ baš kao što će i likovi koji nastanjuju ovaj roman zasigurno uskakati u svakodnevice njegovih čitalaca, dodao je Velikić.

Nebojša Milenković (Niš, 1971) diplomirao je istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Kao muzejski savetnik zaposlen je u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu. Tekstove i eseje o književnosti, umetnosti, kulturi, politici i društvu objavljuje u više desetina regionalnih novina, časopisa i veb-portala.

Do sada je objavio pet zbirki pesama, knjigu priča “O Harmsu i drugim demonima” (2016), istorijsko-umetničku studiju “Zvezda i njena senka – Ikonografske predstave zvezde petokrake u umetnosti socijalističkog i postsocijalističkog društva” (2006), kao i umetničke monografi je o Slavku Matkoviću (2005), Balintu Sombatiju (2005), Vladimiru Kopiclu (2007), Vujici Rešinu Tuciću (2011), Slobodanu Šijanu (2013), Božidaru Mandiću i Porodici bistrih potoka (2015) i Iliji Šoškiću (sa Zoranom Erićem, 2018).

Živi u Novom Sadu sa suprugom Suzanom Vuksanović i ćerkom Nikolinom Aleksandrom.

Izvor: SEEcult.org

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.