NAKON “NESTANKA” U SUBOTICI MAĐARSKI NAZIV “PRECRTAN” U ZRENJANINU

NAKON “NESTANKA” U SUBOTICI MAĐARSKI NAZIV “PRECRTAN” U ZRENJANINU

Foto: LSV

Objavio: Magločistač

28.08.2018

Kategorija: Subotica

Nekoliko dana nakon što su mađarski nazivi Subotice i Palića “nestali” sa saobraćajnih znakova, u Zrenjaninu su sprejevima precrtani nazivi pojedinih mesta, takođe na mađarskom jeziku, o čemu je javnosti skrenula pažnju Liga socijaldemokrata Vojvodine.

 

LSV podseća da su u Zrenjaninu, prema Statutu grada, u službenoj upotrebi srpski, mađarski, rumunski i slovački jezik, međutim, na ulasku u nekoliko naseljenih mesta nazivi mesta na jezicima manjina su bili precrtani.

 

“Tako je to stajalo mesecima, dok LSV nije upozorila na ovaj vandalski čin, nakon čega su predstavnici gradske vlasti table vratili u prvobitno stanje. Međutim, nije utvrđena ničija odgovornost i niko nije sankcionisan i akt mržnje je ponovljen”, navode u ovoj stranci.

 

LSV upozorava da se na taj način krše prava nacionalnih manjina na službenu upotrebu jezika i pisma.

 

LSV zahteva da se prava nacionalnih manjina poštuju, da predstavnici gradske vlasti odmah očiste ili zamene table i vrate ih u prvobitno stanje, a da se počinioci pronadju i sankcionišu.

 

Nekoliko dana ranije promenjene su višejezične table sa nazivima Subotice i Palića, sa kojih je nestao naziv tih mesta na mađarskom jeziku, a ostao samo naziv ispisan ćirilicom i latinicom, nakon čega je Predsedništvo Mađarskog pokreta zatražilo od gradonačelnika Subotice Bogdana Labana i predsednika Skupštine grada Tivadara Bunforda da saopšte ko je odgovoran za to.

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.