NAGRADA FILMU MANGAVA DISCO PUNK NA MEĐUNARODNOM FESTIVALU FROM U MALOM IĐOŠU

NAGRADA FILMU MANGAVA DISCO PUNK NA MEĐUNARODNOM FESTIVALU FROM U MALOM IĐOŠU

Izvor: State of Art, Facebook

Objavio: Magločistač

10.09.2017

Kategorija: Subotica

Dodelom nagrade filmu Mangava Disco Punk, reditelja Saše Stanišika iz Makedonije, sinoć je završen prvi Međunarodni filmski festival sa romskom temom From koji je održan u Državi umetnosti – State of Art u Malom Iđošu.

Nagradu je dodelio žiri koji su činili reditelj Slobodan Šijan i dokumentarista Janko Baljak.

Tokom prethodna tri dana prikazano je više od 20 kratkometražnih filmova sa romskom tematikom koji su se bavili problemima sa kojima se susreću pripadnici romske nacionalne zajednice, kao i filmovi koji Rome prikazuju na jedan sasvim drugačiji način koji odstupa od utemeljenih klišea.

Državom umetnosti – State of Art će ove godine predsedavati glumica Ana Sofrenović.

Dokumentarista Janko Baljak rekao je da su prikazani izuzetno kvalitetni filmovi na Festivalu i dodao da je žiri imao utisak da je ovih dana doputovao u pravu državu romske umetnosti.

“Naša jednoglasna odluka je bila da nagradimo zanat, precizan i jasan filmski jezik koji priča univerzalnu ljudsku priču”, kazao je Baljak.

Osnivač State of Arta i umetnički direktor Festivala Zoran Tirović rekao je da spoljni aspekt Festivala asocira na njegovu ideju o Vojvodini kao personifikaciji evropske provanse 21. veka koja ima bogatstvo koje neretko ni sami Vojvođani ne razumeju.

“Celokupna vertikala i horizontala vojvođanskog kulturnog nasleđa u sistemu evropskih kulturnih vrednosti nosi esenciju smisla interkulturalizma, koji je prilično nespretno definisan, a potencijal je tu”, kazao je Tirović.

Dodao je da Slovaci, Rumuni, Mađari, Srbi, Romi, Bugari, Bunjevci, Hrvati čine kumulativnu umetničku i kulturnu bombu, koja bi u skladu sa akulturacijom mogla da se izvaja u jedinstvenu monolitnu vojvođansku skulpturu zvanu brend kultura i fascinarala bi zasigurno svet.

“Imamo toliko kulturnih darova koje nismo do danas uspeli da povežemo u rukoveti kulture. U sklopu decentralizacije kulture tražimo modus u kojem će pristupačnost u zajednici, a u koreposdenciji sa lokalnom samoupravom, iznaći snage da inicijalno pokaže spremnost da kultura postane sastavni deo realiteta običnog građanina. Festival From bi trebalo da bude katalizator ova dva aspekta koja komuniciraju sa internaconalnim prostorom”, smatra Tirović.

 

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.