Ministarka Gordana Čomić u poseti hrvatskoj, mađarskoj i bunjevačkoj zajednici u Subotici

Ministarka Gordana Čomić u poseti hrvatskoj, mađarskoj i bunjevačkoj zajednici u Subotici

Gordana Čomić, izvor: screenshot

Objavio: Magločistač

09.06.2021

Kategorija: Subotica

Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić rekla je povodom dvodnevne posete nacionalnim savetima hrvatske, mađarske i bunjevačke nacionalne manjine u Subotici da je ovo ministarstvo instrument za ostvarivanje ljudskih i manjinskih prava u Srbiji.

“Obećali smo da smo mi alat nacionalnim manjinama u Srbiji za izgradnju kulture ljudskih prava i kulture manjinskih prava i obećali smo da kao alat služimo nacionalnim manjinama da kažu šta su njihovi zahtevi, njihove želje, njihovi stavovi za koje mi možemo da budemo instrument da se ostvare”, rekla je Čomić.

Predstavnici ova tri nacionalna saveta u Subotici izneli su ministarki probleme sa kojima se suočavaju tokom svakodnevnog rada, a najviše reči je bilo o službenoj upotrebi manjinskih jezika i pisma, potrebi za unapređenjem manjinskih prava u oblasti informisanja, povećanju sredstava za funkcionisanje saveta, kadrovskim i drugim administrativnim pitanjima.

Predsednica Nacionalnog saveta hrvatske nacionalne manjine (HNV) Jasna Vojnić podsetila je da su prošle godine za 20 odsto smanjeni budžeti nacionalnih saveta što je otežalo njihov rad.

Čomić u poseti HNV-u, foto: Nada Sudarević (Hrvatska Riječ)

„Potrebno je raditi na ključnom pitanju zastupljenost Hrvata i sprovođenju bilateralnog sporazuma Srbije, Crne Gore i Hrvatske, koji je donet 2004. godine, ali i mogućnostima elektronskog popisa stanovništva, i povećanja sredstava koja se izdvajaju za finansiranje rada HNV-a“, dodala je Vojnić.

Predsednica Nacionalnog saveta bunjevačke nacionalne manjine (BNS) Suzana Kujundžić Ostojić rekla je da je ova zajednica počela da rešava svoje probleme, ali da još uvek postoje određene poteškoće koje se tiču komunikacije sa hrvatskom zajednicom koja bi, kako je kazala, „trebala da postoji, ali je nema“, zatim oko pojedinih administrativnih pitanja i skučenog prostora za rad ovog saveta.

Čomić u poseti BNS-u, foto: screenshot

„Ja bih rekla da smo na početku izlaska iz svih problema koje smo do sada imali, što ne znači da to neće značiti i za sve ostale i druge nacionalne savete u Republici Srbiji, što mislim da je to jedno otprilike zamišljeno stanje kako bi svaka nacionalna manjina volela da živi”, rekla je Kujundžić Ostojić.

Predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine (MNS) Jene Hajnal rekao je da je pitanje obrazovanja bila ključna tema sastanka.

“Razgovarali smo o udžbenicima na mađarskom jeziku i mogućnostima daljeg učenja na maternjem jeziku, a posebno nam je važno obrazovanje mladih“, kazao je Hajnal.

Čomić u poseti MNS-u, foto: screenshot

Posebna tema razgovora sa ministarkom je bio i način predstavljanja manjina u medijima i na javnim servisima, od kojih se očekuje da više prostora posvete informisanju o manjinskim zajednicama.

Ministarka Čomić je najavila da će u narednom periodu obići sve nacionalne savete u Srbiji.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.