MAJKL DEVENPORT U SUBOTICI: STANJE VLADAVINE PRAVA NAJKRITIČNIJE U SRBIJI

MAJKL DEVENPORT U SUBOTICI: STANJE VLADAVINE PRAVA NAJKRITIČNIJE U SRBIJI

Objavio: Magločistač

13.04.2015

Kategorija: Subotica

Devenport smatra da je pred Srbijom mnogo zadataka i da je Vlada Srbije svesna toga. Polazna tačka je uspostavljanje vladavine prava, pravde i bezbednosti, borba protiv korupcije, diskriminacije, poštovanje osnovnih ljudskih prava i borba za slobodu medija

Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport rekao je danas na tribini u Jevrejskoj opštini da nema novih uslova za Srbiju na njenom putu ka Evropskoj uniji.

Prema njegovim rečima, otvaranje prvih poglavlja pregovora očekuje se tokom ove godine, a pre toga je neophodna izrada poslednjeg nacrta akcionog plana za poglavlje 23 i 24.

“Sve to zavisi od, s jedne strane Ministarstva pravde, a sa druge strane od Ministarstva unutrašnjih poslova. Evropska komisija će predati i akcione planove i preporuke zemljama članicama Evropke unije”, rekao je Devenport.
On je ocenio da je postignut veliki napredak Srbije na putu ka EU, u odnosu na pre 3 ili 4 godine. Srbija je pre dve godinje dobila status kandidata za članstvo, prošle godine su zvanično otvoreni pregovori, a do sada su završeni tehnički pregledi svih 35 poglavlja.

Devenport smatra da je pred Srbijom mnogo zadataka i da je Vlada Srbije svesna toga. Polazna tačka je uspostavljanje vladavine prava, pravde i bezbednosti, borba protiv korupcije i diskriminacije, poštovanje osnovnih ljudskih prava i borba za slobodu medija.

Devenport tribina2On smatra da je regionalna saradnja takođe jedan od ključnih zahteva za ispunjavanje kriterijuma za pristupanje Srbije Evropskoj uniji. Prvi aspekt podrazumeva jasnu i nedvosmislenu politiku i veru u evropsku budućnost Srbije, poboljšanje odnosa sa susednim zemljama, kao i svim članicama EU.

On dodaje i da je Vlada Srbija prepoznala da situacija u medijima nije idealna i da je preduzela nekoliko važnih koraka kako bi se poboljšala situacija, donošenjem seta medijskih zakona nakon čega se očekuje i konkretna primena tih zakona.

“Mi smo tek na početku primene ovog zakona u kojem još ima mnogo rizika i opasnosti što se tiče implementacije seta medijskog zakona”, naveo je Devenport.

On je takođe upozorio i da ima određenih nepravilnosti i nelogičnosti u pojedinim članovima Krivičnog zakonika koji se tiču zloupotrebe službenog položaja, jer upravo stvaraju mogućnost zloupotreba. Evropski parlament je nedavno usvojio novu rezoluciju vezanu za Srbiju u kojoj je ukazano na ovaj zakon.

Devenport je ocenio da je “Srbija ključan element u procesu evropskih integracija koji možemo da nazovemo ponovno ujedinjenje Evrope. Zajednički interes Evropske unije i Srbije je da se izbegne da ovaj deo Evrope ostane enklava samo zbog toga što trenutno vlada ekonomska kriza”.

Upitan o stavu Evropske unije u vezi sa učešćem Srbije na vojnoj paradi 9. maja u Moskvi, on je rekao da je “na svakoj zemlji da odredi šta i gde će da učestvuje”.

Podsetio je da je 9. maj veliki datum za zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza, zbog velikog broja njihovih žrtava tokom Drugog svetskog rata, istakavši da će predstavnici Evropske unije tog dana takođe položiti vence u Moskvi.

Takođe, 9. maj je i Dan Evrope, dan Roberta Šumana, kada se prisećamo kako su izgledali počeci Evropske unije i kada razmišljamo o viziji zajedničke evropske budućnosti, uključujući i Srbiju kao buduću zemlju članicu EU, rekao je Devenport.

m od logoa sa rogovima mali

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.