Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević izjavio je danas u Subotici da je Srbija najhumanija država na izbegličkoj ruti i dodao da je, na osnovu dostupnih podataka, pri ulasku u EU nestalo oko 10.000 dece bez roditeljske pratnje, a da je u Srbiji registrovano oko 200 dece bez pratnje.
“Po ulasku u Evropu nestalo oko 10.000 dece izbeglica bez pratnje roditelja, dok je u Srbiji registrovano oko 200 dece bez roditeljske pratnje o kojima se brinuo Centar za socijalni rad, rekao je Ivanišević novinarima na okruglom stolu “Međuinstitucionalna saradnja u rešavanju problema izbegličke krize”.
On je kazao da je Srbija sigurno najhumanija država na izbegličkoj ruti od Sirije do Nemačke i da su veliku pomoć imali od UNHCR-a, Unicefa i drugih međunarodnih organizacija za migracije, kao i Crvenog krsta.
Prema njegovim rečima, neophodno je i povećanje smeštajnih kapacieta za decu bez pratnje roditelja.
“Republika Srbija i Republika Švajcarska će u narednom periodu proširiti smeštajne kapacietete za decu izbeglice i migrante u Subotici, Beogradu i Nišu”, rekao je Ivanišević.
Član Gradskog veća zadužen za socijalna pitanja u Subotici Milimir Vujadinović rekao je da je u poslednje vreme povećan broj izbeglica i migranata koji dolaze na glavnu autobusku stanicu i nastavljaju put prema mađarskoj granici i zadržavaju se neko vreme na graničnim prelazima Horgoš i Kelebija pokušavajući da uđu na teritoriju Mađarske.
“Dnevno pristiže između 10 i 50 ljudi. Oni se ne javljaju u privremeni prihvatni centar u Subotici, a Grad ne može nikog na silu da smešta u prihvatni centar. Situacija nije eskalirala i ne ugrožava redovno fukcionisanje lokalne samouprave”, kazao je Vujadinović.
On je dodao da izbeglicama i migrantima koji se nalaze na graničnim prelazima uglavnom pomažu volonteri Ujedinjenih nacija, kao što su UNHCR, Unicef i druge humanitarne organizacije i da to nije u nadležnosti Grada Subotice.
“Dok se migranti nalaze na graničnim prelazima, to nije u nadležnosti gradske uprave. Oko 20 do 30 ljudi tokom jednog dana, na neki način, pređe granicu i bude primljeno u Mađarsku, a oni kojima zahtevi za ulazak u državu budu odbijeni, vraćaju se i napuštaju naš grad. Mi ne znamo kuda oni nastavljaju put dalje”, kazao je Vujadinović.
Okrugli sto “Međuinstitucionalna saradnja u rešavanju problema izbegličke krize” sproveden je u okviru projekta Human District Centar za promociju ljudskih i manjinskih prava i održivi razvoj “Pokaži, ukaži, osnaži” koji ima za cilj senzibilizaciju građana o izbegličko – migrantskoj krizi.
Svrha okruglog stola jeste savetovanje institucija Republike Srbije i međunarodnih institucija da se na ispravan način priključe aktivisti, mediji i stručna javnost u pravcu senzibilizacije društva o izbegličkoj krizi, kao i jačanje međuinstitucionalnog dijaloga. Projekat je realizovan uz finansijsku podršku Fondacije za otvoreno društvo.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.