GRAD FINANSIRA REKONSTRUKCIJU KUPOLE NA SUBOTIČKOJ SINAGOGI

GRAD FINANSIRA REKONSTRUKCIJU KUPOLE NA SUBOTIČKOJ SINAGOGI

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

24.04.2017

Kategorija: Subotica

U toku je rekonstrukcija unutrašnjosti Sinagoge u Subotici u okviru koje će grad u iznosu od 25,6 miliona dinara finansirati obnovljanje centralne kupole na ovom objektu.

Foto: Magločistač

Radove na obnovi glavne kupole i krova, dotrajale drvene konstrukcije, bakarnih delova i oluka izvodi konzorcijum Yumol, SMB-gradnja iz Subotice i SZR Limar iz Čoke, objavio je danas TV Panon (Pannon).

Rok za završetak radova je 120 dana.

Kako je navedeno u informaciji, restauratori iz Mađarske trenutno rade na obnavljanju unutrašnjih zidova i postavljanju instalacija, a sredinom maja će mađarski stručnjaci za dekoraciju zidova započeti radove na stilizovanim cvetnim motivima.

Takođe, sredinom maja biće započeta i obnova i uređivanje dvorišta Sinagoge i vraćanje restaurirane ograde.

Posao restauracije vredan je 2 miliona evra, a finansira ga Vlada Mađarske preko Mađarskog nacionalnog saveta. Rok za završetak radova je 31. decembar 2017. godine.

Objekat će biti na raspolaganju subotičkoj Jevrejskoj opštini koja će ga koristiti za verske obrede i kao izložbeni i koncertni prostor.

Evropska nevladina organizacija “Europa nostra” uvrstila je Sinagogu u sedam najugroženijih jevrejskih sakralnih objekata na svetu.

Subotička Sinagoga, kao zaštićen spomenik kulture, predstavlja uspomenu na subotičke Jevreje koji su živote izgubili u logorima u Drugom svetskom ratu. Sagrađena je 1902. godine u stilu mađarske secesije, na osnovu projekta budimpeštanskih arhitekata Dežea Jakaba i Marcela Komora.

 

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.