Eksponat nedelje Gradskog muzeja Subotica – lovački šešir Oskara Vojnića

Eksponat nedelje Gradskog muzeja Subotica – lovački šešir Oskara Vojnića

Oskar Vojnić, izvor: Gradski muzej Subotica

Objavio: Magločistač

30.08.2021

Kategorija: Subotica

Šešir Oskara Vojnića predstavlja eksponat nedelje od 1. do 13. septembra, i u tom periodu biće postavljen u izlogu pored glavnog ulaza u Gradski muzej.


U vezi života Oskara Vojnića (Subotica, 1864 – Port Said, 1914), svetskog pustolova, fotografa, istraživača i putopisca, postoje brojne izjave i zaključci koji su kružili o njemu i za vreme života, ali i nakon njegove smrti: bio je tajanstven i imućan čovek, romantični lovac, nemirni putnik. Brojne novine su pisale o jedinom poznatom ljubavnom „skandalu“ koji je bio povezan sa njegovim razvodom od Kiri Kire (Küri Kyra).

Nakon detaljnog istraživanja otkriveno je da je izuzetno bogata porodica Vojnić isključila Oskara iz sređivanja zajedničkih poslova, te se on okrenuo rešavanju poslova u vezi Narode kasine u Budimpešti, živeći velegradskim načinom života, okrećući leđa cicijaškom svetu njegove porodice i domovine.

Tokom svojih putovanja postepeno je razvio strast prema lovu, što je išlo u prilog njegovoj etnografskoj zbirci i pisanju putopisa.

Šešir od plute je jedna od njegovih uspomena na lov iz tropskih oblasti. Taj šešir je nosio i prilikom ulova poslednje bradavičaste svinje sa slike. Da je znao da će jedna životinjska vrsta nestati sa Zemlje kada je povukao okidač, verovatno bi je pustio da pobegne.


Ova muzejska aktivnost realizuje se u sklopu programa nazvanog “Pogled u prošlost”, a iz Gradskog muzeja Subotica već sad najavljuju da će naredni eksponat nedelje biti izložen 13. septembra.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.