Demokratska zajednica Hrvata: Otvorena pitanja i teme rešavati dijalogom, a ne kritičkim medijskim napadima

Demokratska zajednica Hrvata: Otvorena pitanja i teme rešavati dijalogom, a ne kritičkim medijskim napadima

Objavio: Magločistač

29.10.2021

Kategorija: Subotica

Demokratska zajednica Hrvata (DZH), “kao djelatni predstavnik interesa hrvatske manjinske zajednice u Srbiji”, poručuje da se otvorena pitanja i teme koje znatno utiču na položaj hrvatske zajednice, ali istovremeno i na uzajamne odnose dve države, moraju rešavati dijalogom s predstavnicima nadležnih institucija Republike Srbije, a ne putem medija.

“Demokratska zajednica Hrvata ne vidi koristi od političkog pristupa koji takva pitanja i teme – spomenut ćemo, primjerice, tzv. bunjevački jezik ili neprihvatljive ocjene o podrijetlu hrvatskog jezika u školskim udžbenicima – tematiziraju isključivo medijskim putem, otklanjajući izravan i pravodoban dijalog s nadležnim institucijama i resorima. Ne vjerujemo da politika nepresušnih medijskih ‘žalopojki’ može pridonijeti rješavanju tih pitanja i u široj slici, osnažiti kvalificiranost naše zajednice za ravnopravan i otvoren dijalog. Ako smo umjesto suradnje i dijaloga s ovdašnjim institucijama, što nesporno želi i podržava Republika Hrvatska, suočeni samo s kritičkim medijskim napadima na te institucije, tada teško da hrvatska zajednica može očekivati pozitivne i korisne uzvratne poteze”, ocenjuju iz DZH-a.

Oni dalje podsećaju da su neka od spomenutih pitanja prisutna u javnosti već nekoliko decenija uz nesporni izostanak delatnog i pro-aktivnog pristupa od strane sadašnjeg nominalnog i formalnog vodstva hrvatske manjinske zajednice.

“Povrh svega i u pitanjima koja se tiču provedbe međudržavnog sporazuma o zaštiti manjina – primjerice, zastupljenost u različitim razinama vlasti u Republici Srbiji – izostao je aktivan pristup na temelju koordinacije unutar hrvatske zajednice, što je rezultiralo upravo izostankom sudjelovanja naših manjinskih predstavnika u izvršnoj vlasti, s izuzetkom pojedinih slučajeva u pokrajinskoj vladi AP Vojvodine, a i to više kao znak dobre političke volje srpske strane nego li kao rezultat izbornih rezultata”, navodi se u saopštenju za javnost i dodaje:

“Demokratska zajednica Hrvata ne razumije i ne može prihvatiti politički pristup koji s jedne strane otvoreno, pa nerijetko i žestoko, kritizira političku praksu u Srbiji – koje smo, naravno, posve svjesni – a istodobno očekuje pozitivne iskorake vlasti spram hrvatske zajednice”.

Primer delovanja vodstva srpske zajednice u Hrvatskoj govori upravo suprotno – dijalog otvara vrata, rešava sporna pitanja i unapređuje položaj manjinske zajednice, naglašava se u saopštenju, dok medijska „buka“, koja na kraju “nerijetko završava čak i kritikama na račun Republike Hrvatske, po ocjeni Demokratske zajednice Hrvata ne samo što ne rješava sporna pitanja, već stvara klimu u kojoj je otežano unapređenje uzajamnih odnosa dviju država, dakle posve je štetno i kontraproduktivno”.

Demokratska zajednica Hrvata smatra nužnim intenziviranje komunikacije s predstavnicima institucija Republike Srbije, uz nastavak snažne podrške Republike Hrvatske, jer se otvorena pitanja položaja hrvatske zajednice u Republici Srbiji mogu rešiti isključivo permanentnim i zajedničkim delovanjem i saradnjom s institucijama Republike Srbije, zaključuje se na kraju.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“Demokratska zajednica Hrvata: Otvorena pitanja i teme rešavati dijalogom, a ne kritičkim medijskim napadima”

Franken says:

Ovo je vapaj očajnika. Kao da vele: “Vučiću, brate mili, zemi nas mjesto onijeh Horvata! Naš šef će bidne dobar ‘rvaCki Pupovac. Šta smeta, ha? Aj’ razmisli pa javi”.

(Sad ide pjesma: I just caaaalled to say I love youuuu…)

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.