OSOBE SA AUTIZMOM: NAJČEŠĆE ŽRTVE DISKRIMINACIJE I SOCIJALNOG ISKLJUČIVANJA

OSOBE SA AUTIZMOM: NAJČEŠĆE ŽRTVE DISKRIMINACIJE I SOCIJALNOG ISKLJUČIVANJA

Objavio: Magločistač

01.04.2015

Kategorija: Društvo , Subotica

Dete sa autizmom nije nevaspitano dete, to je dete kojem je potrebno da se pruži prilika za život, a ne život u četiri zida

 

Deca sa autizmom su diksriminisana i nemaju svoje mesto u društvu, rekla je danas predsednica Udruženja za pomoć osobama sa autizmom u Subotici Suzana Skenderović.

Povodom Svetskog dana osoba sa autizmom, koji se obeležava 2. aprila, predsednica Udruženja za pomoć osobama sa autizmom u Subotici Suzana Skenderović rekla je da Grad sa okolnim mestima trenutno ima četrdesetak registrovane dece sa autizmom. Ona kaže da je jedan od velikih problema i nedostatak personalnih asistenata. Takođe, postoji potreba i za edukacijom kadrova, vaspitača i školskih nastavnika, kao i problem nepostojanja posebnog stanovanja uz podršku za odrasle osobe sa autizmom.

Autizam logo

Ona objašnjava da je autizam poremećaj koji se teško dijagnostikuje i najčešće se dijagnoza ne uspostavi pre šeste godine života. Deca sa autizmom imaju tešku komunikaciju sa okolinom, jer je teško upoznati i njihova osećanja jer oni najčešće nemaju moć govora.

“Prosto kada slušate šta se sve roditeljima dece obolele od autizma dešava, to su zaista veliki problemi. To je kao borba sa vetrenjačama, nikada kraja”, kaže Skenderović.

Prema njenim rečima, Udruženje nastoji da bude mesto koje će deci sa autizmom i njihovim roditeljima biti i rehabilitacioni centar, prostor za edukaciju, gde će na jednom mestu imati psihologa i logopeda. I to je teško sprovodivo sve dok Udruženje ne bude imalo osposobljene i stručne kadrove koji će biti zaposleni u ovoj kući. Udruženje za pomoć osobama sa autizmom u Subotici funkcioniše tri godine. Grad im je ustupio prostorije i putem projektnog finansiranja omogućio da ovo udruženje dobija određena sredstva za rad i pokrivanje osnovnih troškova.

Član Gradskog veća zadužen za oblast socijalne zaštite Milimir Vujadinović istakao je da nije dovoljno samo jednog dana baviti se bilo kojom kategorijom ljudi i njihovim problema, naročito ne kada su u pitanju najosetljivije i najranjivije kategorije ljudi. On je rekao da osobe sa autizmom čak i među osoba sa invaliditetom zauzimaju posebno mesto i značaj u društvu. Prema njegovim rečima, lokalna samouprava trenutno ima tridesetak korisnika koji koriste usluge personalnog asistenta.

***

Prva kuća autizma u Srbiji

U narednom periodu Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja će dodeliti odraslim osobama sa autizmom kuću u Zemunu koja će funkcionisati kao mala kućna zajednica gde će dobijati neophodnu pomoć i negu stručnih kadrova.

***

Povodom 2. aprila, Svetskog dana osoba sa autizmom, Gradska kuća će večeras u 20 sati treći put biti osvetljena u plavoj boji kao znak podrške osobama sa autizmom i podrške roditeljima i ljudima koji se bave ovim problemom u društvu.

Autizam1Saradnica Udruženja Mirna Mirkov Stes najavila je dve kreativno-inkluzivne radionice koje će biti održane sutra u osnovnim školama “Sonja Marinković” i “Ivan Milutinović”, gde će učenici imati prilike da pokažu svoje radove i da se druže kroz razne muzičke i sportske aktivnosti, farbaju jaja u raznim bojama među kojima će dominirati plava, kao zaštitni znak osoba sa autizmom.

Osim građana, u organizaciji će učestvovati i prvi tim Fudbalskog kluba ”Spartak” koji će se na Trgu slobode zajedno sa prisutnom decom uključiti u farbanje jaja u plavu boju.

Na gradskom trgu će u 12 sati simbolično biti pušteni u nebo baloni plave boje.

Humanitarni koncert pod nazivom “Pobedimo predrasude” biće održan u utorak, 7. aprila, U “Gentlemen’s Clubu” sa početkom u 23 sata. Na koncertu će nastupiti Nebojša Vojvodić, Bojana Šarović, Mirna Radulović, Vuk i Iva Vučinić i muzika Žile Trajčeski.

Ulaznica košta 200 dinara, a prilog će biti usmeren subotičkom Udruženju za pomoć osobama sa autizmom koji će sredstva upotrebiti za opremanje igrališta i tramboline za decu sa autizmom.


Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2007. godine usvojila rezoluciju kojom je 2. april proglašen Svetskim danom osoba sa autizmom.

m od logoa sa rogovima mali

 

 

 

[clear]

TAGOVI:
Zdravstvo

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“OSOBE SA AUTIZMOM: NAJČEŠĆE ŽRTVE DISKRIMINACIJE I SOCIJALNOG ISKLJUČIVANJA”

Hosting says:

Ponekad je diskriminacija ocigledna, kao na primer kada je detetu onemogucen pristup skoli. Nekada je manje ocigledna – npr. ukoliko osobe sa autizmom ne dobijaju podrsku koja im je potrebna zbog nedostatka javnog finansiranja.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.