GRADONAČELNIČE, KAKVA VAM JE REPUTACIJA?

GRADONAČELNIČE, KAKVA VAM JE REPUTACIJA?

Velika većnica Gradske kuće u Subotici, foto: Viktorija Aladžić

Objavio: Magločistač

01.09.2017

Kategorija: Društvo

Oni koji su sedeli u klupama i koji su danas slušali njegovo izlaganje, zapravo su trebali da ustanu i da u tišini izađu sa sednice

[divide icon=”circle” width=”medium”]

Korzo i Gradska kuća u Subotici, foto: Viktorija Aladžić

Gradonačelnik Subotice, ili bilo kog grada, morao bi pre svega da bude obrazovan čovek i kako se to kod nas kaže, lepo vaspitan. Ali nije ni toliko važno da bude lepo vaspitan od strane svojih roditelja, škole, institucija, itd., nego je važno kako je sam sebe vaspitao, kakva je njegova odluka i na koji način će da predstavlja građane Subotice. Gradonačelnik bi trebao da bude miran i staložen, uravnotežen čovek sa svešću da svojim ponašanjem daje primer celoj zajednici. Gradonačelnika bi trebalo da biraju građani između predstavnika koji su ono najbolje što Subotica ima.

Prva Gradska kuća, kao sedište Gradskog veća izgrađena je u Subotici 1751. godine, a prvog gradonačelnika Subotica je dobila 1779. godine, iste godine kada je dobila status slobodnog kraljevskog grada u okviru Habsburške Monarhije pod nazivom Marija Tereziopolis. Prvog septembra svake godine proslavljamo taj dan. Pre toga Subotica je pod nazivom Sent Marija, 35 godina imala položaj privilegovanog komorskog trgovišta, a od toga 20 godina trajala su nastojanja njenog stanovništva da dobiju najviši stepen autonomije i da Sent Marija postane slobodni kraljevski grad.

Panorama Subotice, foto: Viktorija Aladžić

Od 1779. godine do danas na mestu gradonačelnika promenilo se mnogo ljudi, neki su bili na ponos grada, kao dva velika gradonačelnika Subotice Lazar Mamužić i Karolj Biro, a neki na njegovu sramotu. Gradonačelnici Lazar Mamužić i Karolj Biro zauzimali su ovaj položaj u vreme najblistavijeg perioda razvoja Subotice na prekretnici 19. u 20. vek, od kojih je prvi bio na položaju gradonačelnika od 1884. do 1902., a drugi od 1902. do 1919. Život i rad ovih gradonačelnika istraživan je u više navrata pre svega od strane istoričara Mirka Grlice, ali i od strane autora ovog teksta, no detaljni opis njihovog života i doprinosa gradu nije tema ovog teksta, o tome može svako da se informiše na osnovu dostupne literature. Ipak treba reći koje su bile zasluge ovih ljudi, iako ih svakako ne možemo nabrojati sve. Lazar Mamužić je na zalasku svoje karijere, na predizbornom skupu podneo izveštaj o 18 godina svoga rada na položaju prvog čoveka Subotice, navodeći sve objekte koji su bili izgrađeni ili rekonstruisani tokom njegovog mandata: “kapela sv. Roke, crkva i plebanija u župi sv. Terezije, dve osnovne škole u centru grada, zatim u II, III i IV kvartu, popravka školskih zgrada u III, V i VIII kvartu, izgradnja sedam zabavišta, nove crkve sv. Đurđa i sv. Roke, kao i sedam trošarina. Na pozamašnom spisku su sledili kompleks bolničkih objekata i zgrada sirotišta, honvedska i honvedsko – husarska kasarna, gradska gimnazija i Učiteljska preparandija, zgrada Sudbenog stola. Među značajnije poslove spadali su izgradnja trga Marije Terezije i Terezijinog parka, sađenje drvoreda po ulicama, bušenje 24 arteska bunara, u centru su izgrađeni trotoari od asfalta, a u ulicama na periferiji od cigala. Regulacija i popločavanje je obavljeno u Etvešovoj, Berčenjijevoj, Deakovoj i Damjanićevoj ulici, dok je samo popločavanje urađeno na Senćanskom putu, Bemovoj, Cvetnoj, Kazincijevoj, Baćanjijevoj i Mihaljevoj ulici, kao i na Sečenjijevom šetalištu i Trgu Marije Terezije. Popločano je i zasađeno drvoredima 25 km ulica na periferiji. Regulisan je i izgrađen park na Paliću, bagremom je zasađeno 3.000 kj peščare, a vinogradi su podignuti na 2.200 kj. Grad je dobio električni tramvaj i električnu struju, vatrogasnu kasarnu, mrtvačnice u grobljima sv. Roke i sv. Đurđa, fabriku putera”.

Grb Subotice na stepeništu Gradske kuće, foto: Viktorija Aladžić

Lista izgrađenih objekata za vreme gradonačelnika Karolja Biroa još je duža i bogatija značajnijim objektima. Njegovu direktnu zaslugu predstavlja izgradnja Gradske kuće i kompleksa objekata na Paliću: Vodotoranj, Velika terasa i Ženski štrand. U periodu njegovog mandata izgrađeni su i mnogi drugi značajni objekti u gradu kao subotička Sinagoga, Rajhlova palata, obnovljena je zgrada subotičkog Pozorišta u periodu između 1904. i 1907. godine. Tokom njegovog mandata izgrađene su mnoge značajne palate subotičkih građana koje i danas krase grad. Godine 1913. izgrađena je gradska najamna palata, danas u ulici Branislava Nušića 2. (Aladžić, V.: Két szabadkai polgármester a századfordulón, Országépitö, 2000, Vol. XXI, No. 4, str. 29- 31, ISSN 0866-0069, Viktorija Aladžić, Dva gradonačelnika – graditelja Subotice na prekretnici vekova, Rukovet 9-10-11-12, 2001, Subotica, str. 39-43.)

Plato Zorana Đinđića, foto: Viktorija Aladžić

Gradonačelnik ne bi trebao da bude zadužen da brine samo o napretku grada,  trebao bi da brine i o svom stanovništvu, o beskućnicima kojih je sve više i koji se za ovih vrelih dana okupljaju oko Đinđićeve fontane jer je to jedino mesto gde mogu da piju vodu i da zadovolje osnovne higijenske potrebe. Trebao bi da obilazi gradske kontejnere i vidi koliko ljudi se kreće oko njih i pokušava u njima da pronađe nešto za jelo, što se još nije pokvarilo od toplote, trebao bi da prošeta ulicama, da bude svestan kakvi su nam trotoari i biciklističke staze, trebao bi da se stara i o bolesnoj deci za čije lečenje roditelji nemaju novca da finansiraju i sve u svemu, gradonačelnik bi trebao da bude neko ko će deliti dobro i zlo sa svojim građanima.

Danas, 1. septembra, povodom Dana grada je održana svečana sednica subotičke Skupštine na kojoj je svoj svečani govor održao i aktuelni gradonačelnik Subotice. Oni koji su sedeli u klupama i koji su slušali njegovo izlaganje, zapravo su trebali da ustanu i da u tišini izađu sa sednice. Postoje i drugi načini da se proslavi Dan grada – zajedno sa građanima Subotice. Trenutni po funkciji važeći gradonačelnik Subotice je čovek koji to ni u najmanjoj meri ne zaslužuje, nakon što je, umesto da traži zaštitu naše pravne države, čiji je predstavnik, uzeo pravdu u svoje ruke na vrlo uvredljiv i agresivan način. On ne bi smeo više nikada u toj većnici da drži govore, a pogotovo ne danas. Smatram da je sramota da drži govor u svečanoj većnici Gradske kuće u Subotici. Mene je sramota, a Vas?

 

Piše: Viktorija Aladžić (Magločistač)

Autorka je arhitektica i docentkinja na Građevinskom fakultetu u Subotici i istraživačica graditeljskog nasleđa Subotice.

[clear]

Povezani članci:

VIKTORIJA ALADŽIĆ: POGLEDAJMO SE U NAŠE VELIKO KOLEKTIVNO OGLEDALO

VIKTORIJA ALADŽIĆ: TROTOAR – MERILO NAŠEG ODNOSA PREMA LJUDIMA

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

7 Komentara na
“GRADONAČELNIČE, KAKVA VAM JE REPUTACIJA?”

István says:

Aleksandar mesto pitanja prelistajte malo Maglocistac pa taj da ne kazem kakav Kurir pa i Vi gospodine i drugi neobavesreni o ovoj zalosnoj i sramnoj cirkusu bicete obavesteni. Ne mojte stupiti u diskusiju ako ne poznajete zbog Vase prezauzetosti temu , ali ako ste to dobili kao obavezni zadatak onda samo pisite jos i pisite jos dobicete veci senvic, mozda i kafu i turski sultan posluzio svoje goste u nekim prilikama kafom procitajte kada. g. Doktore nekoga ako slusate vidite da oni ne samo nisu dorasli za svoju funkciju , nego nisu dorasli ni za diplomu osmoletke, tako sramote svoje profesore i svoju skolu — recnik njima sastoji od nekoliko glavne reci, druge reci i neznaju koristiti , — mislim na znacenje ti reci — mozda ni ne svacaju znacenje. Da dozivimo bolja vremena, — jos nismo toliko propali , posle toga moze da doce zora.

Александар says:

А како да неко ко ово прочита а нема појма шта је то градоначелник рекао,донесе свој суд?Само питам!

Prim dr Dragutin Crnjakovic, hirug u penziji says:

Postovana gospodjo Aladzic!
Sa malim zakasnjenjem pridruzujem se pre svega Vama i svima koji su vas podrzali jer ste imali snage napisati gore objavljeni tekst. Mislim da nas nije mali broj koje je apsolutna sramota sto imamo Bogdana Labana za gradonacelnika. Na ovaj bahati i nedolican nacin koji praktikuju mnogi pripadnici vladajuce stranke ponizeni su mnogi gradjani ovog grada i ove drzave. Najzalosnije je sto se najverovatnije nista nece dogoditi osim sto ce Bogdan Laban i njemi slicni nastaviti da obavljaju tako odgovorne funkcije kojima apsolutno nisu dorasli. Ostajem u nadi da cemo mozda doziveti i neka bolja vremena.

G says:

U potpunosti se slažem sa autorkom i pridružujem se njenom stavu da je sramota što Suboticu vodi gradonačelnik Bogdan Laban. Ujedno smatram da je sramota što ni jedna današnja ulica ili trg ne nosi ime Marije Terezije. Izvinjavam se zbog neobaveštenosti, ali me iskreno interesuje gde je ta ulica ili trg danas, koji je izgrađen zahvaljujući Lazaru Mamužiću i nosio naziv Marije Terezije?

aleksandar žmaher says:

Osećam se veoma postiđeno i poniženo.

B says:

Bogami i mene je sramota i od predaka i od generacija koje dolaze.

W says:

Autorka je , čini mi se, sledeća koja će biti uhapšena zbog napada na gradonačelnika (neko će već smisliti objašnjenje kakav je to napad).

A samo bih dodao još…i mene je sramota

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.