Netačno je da u Srbiji ne postoji objektivno i istraživačko novinarstvo, kao što je rekla premijerka Ana Brnabić nedavno, samo je saterano na internet.
To je zaključak sa tribine „Istraživačko novinarstvo i vlast“ koja je organizovana na štandu Danasa na Sajmu medija „Media Market“, a na kojoj su učestvovali novinari BIRN-a, KRIK-a i CINS-a. Oni su se saglasili da ova vlast pokušava da sabotira istraživačko novinarstvo, da ne postoji solidarnost drugih, „mejnstrim“ medija, uključujući i javne servise, kao i da vladajuće strukture formiraju paralelne medije kojima su glavne teme kako da prave istraživačke novinare predstave kao strane plaćenike.
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović istakao je da nagrade koje dobijaju istraživački novinari i portali demantuju izjave premijerke, ali da je od priznanja ipak bitnije kako se razvijati do publike. „CINS je, na primer, ove godine dobio osam nagrada i to se može meriti uspehom koji Novak Đokovićima u tenisu. Međutim, niko od nas istraživačkih novinara u poslednje tri godine nije gostovao na RTS-a, niti su nas zvali za bilo kakvu izjavu, iako bi javni servis trebalo da se bavi i podržava istraživačko novinarstvo. Politički pritisci utiču na to da ne možemo da se probijemo“, ocenio je Dojčinović.
Prema njegovim rečima, u Srbiji nadležni organi i dalje ne reaguju na osnovu rezultata njihovih priča o kriminalu i korupciju, zato što sve zavisi od moći koju ima trenutno najveća vladajuća partija. On je dodao i da retko kada neko negira njihove priče, već da samo zamenjuju teze.
„Svako njihovo obrazloženje okrenuto je ka njihovoj publici. Dokle god su moćni i dok instruišu institucije, naše priče ne mogu mnogo toga da urade, ali je opet bilo i primera da su neke stvari pokrenute“, naglasio je Dojčinović.
Njegova koleginica iz KRIK-a Bojana Jovanović rekla je kako širenju njihovih priča najviše doprinose upravo i sami akteri istih priča. „Primer je kada smo pustili priču o tome kako je Aleksandar Vulin kupio stan novcem tetke iz Kanade. Nakon objavljivanja teksta, njegova partija Pokret socijalista izdala je niz saopštenja o tome kako je naš urednik narkoman i strani plaćenik i tako pomogla da zapravo naša priča privuče pažnju javnosti ali i međunarodnih institucija“, podsetila je Bojana Jovanović.
Novinarka CINS-a Anđela Milivojević istakla je da nijedna istraživačka priča od interesa za javnost ne dolazi do mejnstrim medija i da u slučajevima kada dođe obično se iskoriste u kontekstu da ih napadaju. Kako je ocenila, u drugim medijima nema njihovih priča, ali da kada neki nepoznati portal objavi kako su oni strani plaćenici svi mediji to prenesu.
„Kada vlast kaže da garantuje bezbednost novinara u Srbiji – laže, jer nadležni organi dosad nisu reagovali niti procesuirali nijedan slučaj napada na novinare. S druge strane, kada se napadnu novinarke Pinka, što najoštrije osuđujem, predsednik ih je sledećeg dana već posetio i obećao da će se počinioci kazniti. Vlast, dakle, diskriminiše novinare – neke čuva, a drugi su za njih kao otpadnici društva“, naglasila je Milivojević.
Novinar BIRN-a Aleksandar Đorđević rekao je da, za razliku od ove vlasti, prethodna je imala malo inteligentniji model reagovanja na priče istraživačkih centara. „Oni su negirali te priče postoje, nisu ih registrovali. Postojao je zid ćutanja. A tadašnja opozicija, a sadašnja vlast, koristila je naše priče u kampanji protiv vlasti“, naveo je Đorđević.
Kako je napomenuo, neprirodno je da istraživačko novinarstvo i vlast budu „drugari“ i da je to sve ide manje-više „u rok službe“, ali da je najveći problem što ne postoji solidarnost drugih medija.
Izvor: Danas
Jedan Komentar na
“VLAST SABOTIRA ISTRAŽIVAČKO NOVINARSTVO”
Nije uopste rec o g. Vulinu — ali Ko je napisala tekst trebala videti kako takvu pozajmicu tretira kanadski zakon ! Vi ili ma ko ako kao primer iznosim kupuje televizor sa gotovinom to odma prekontrolisu nadlezni dali taj moze imati toliko gotovine prema svojim primanjima ili Ne . Ako Onima postaje sumnjivo idu odma kod njega i traze dokumente odakle su mu oni dolari, da li to legalno zaradio i za to placeni sve dazbine ili ilegalno — ako to nemoze da dokumentuje slucaj preuzeju nadlezni. Osoba ako pozajmuje 200.000 hiljada mora to ciniti legalno ne iz dzepa u dzep, jer to je kaznjivo. Nadlezni ako stvarno hocu da to rasciste moraju videti sa nadleznima iz Kanade kako je doslo taj novac – dolari u ruku kome je namenjeno — sve jedno kako se zove. Ovo je propustila i novinarka da ako ima mogzcnost da proveri, ali onaj ili oni koji zele to zataskati moraju dokazati da su dolari dobijeni redovnom tokom i evidentirani i kod nase banke , poste ili kod neke inostrane banke koji radi u Srbiji i da zato i ova banka uzela svoju proviziju, ako to nije tako onda to duzna da preispituju nadlezni duzni ne mogu nego su duzni.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.