Večernje novosti: Od marta 2021. počinje provera imovine političara, privrednika i građana

Večernje novosti: Od marta 2021. počinje provera imovine političara, privrednika i građana

Objavio: Magločistač

19.08.2020

Kategorija: U fokusu

Imovina političkih funkcionera, privrednika i “običnih” građana biće “na skeneru” od marta sledeće godine po Zakonu o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu, pišu beogradske Večernje novosti u izdanju za sredu.

Po saznanjima tog lista, za “lov” na nelegalnu imovinu biće zadužen poseban sektor Poreske uprave koji je već formiran, a u koji će eksperte delegirati, između ostalih, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Narodna banka Srbije i Agencija za borbu protiv korupcije.

Pravna lica koja ne dostave tražene podatke posebnoj jedinici Poreske uprave mogu biti sankcionisana od 100.000 do dva miliona dinara, a fizičkim licima koja ne čuvaju kao profesionalnu tajnu podatke do kojih su došla u postupku utvrđivanja imovine i posebnog poreza preti kazna od 50.000 do 150.000 dinara.

U Ministarstvu pravde su za Novosti kazali da očekuju da će svi organi uključeni u sprovođenje tog zakona biti spremni za njegovu “potpunu i doslednu primenu u skladu s rokovima”.

Na udaru tog zakona biće oni za koje se posumnja ili utvrdi da za najviše tri uzastopne kalendarske godine imaju razliku veću od 150.000 evra između uvećanja imovine i prijavljenjih prihoda.

Ko će biti proveravan, biće utvrđeno godišnjim smernicama koje donosi direktor Poreske uprave na osnovu analize rizika, ili po prijavi građana ili neke institucije.

Zakonom je predviđeno da se poreskom stopom od 75 odsto oporezuje nezakonito stečena imovina koja predstavlja razliku između prijavljenih prihoda i uvećane imovine čije poreklo to lice ne može da dokaže.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.