Unija poslodavaca Srbije: Najugroženijim kompanijama potreban novi paket državne pomoći

Unija poslodavaca Srbije: Najugroženijim kompanijama potreban novi paket državne pomoći

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

22.07.2020

Kategorija: U fokusu

Država bi trebalo da ponovo pomogne najugroženijim kompanijama čiji su promet ili proizvodnja smanjeni više od 50 odsto, rekao je danas počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.

On je za Betu rekao da su to najčešće firme iz oblasti turizma, hotelijerstva, saobraćaja ili neke druge privredne grane.

“Pomoć je neophodna jer se pandemija nije ugasila u maju kako se računalo, pa su mnoge firme ostale bez ikakvih prihoda”, rekao je Atanacković.

Dodao je da bi bilo korisno da država “što pre reaguje brzim merama, sličnim onima koje je sadržao prvi paket državne pomoći privredi”, a koji se sastojao u tri minimalne zarade za zaposlene, odlaganju poreza i kreditima za likvidnost.

On je rekao da najugroženijim preduzećima, zavisno od mogućnosti zaduživanja države, treba obezbediti pomoć davanjem neto minimalnih zarada za zaposlene, a plaćanje poreza odložiti sa mogućnošću otpisa, ako je firma u teškoj situaciji.

Atanacković je rekao da bi za oporavak privrede od pandemije trebalo razmotriti i dugoročne mere pomoći kao što su stimulacije za pojedine sektore.

“Pre nekoliko godina kupovina mašina novcem iz profita računala se kao trošak i nije se oporezovala, pa to ponovo treba uvesti za pojedine sektore kao što su IT industrija i poljoprivreda”, rekao je Atanacković.

Ocenio je da je nelogično u ekonomskoj krizi primenjivati uredbu o plaćanju parafiskalne naknade za štetan uticaj firmi na životnu sredinu koji godišnje za velike zagađivače iznosi i do dva miliona dinara.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.