UN: BROJ IZBEGLICA I INTERNO RASELJENIH U SVETU DOSTIGAO 68,5 MILIONA

UN: BROJ IZBEGLICA I INTERNO RASELJENIH U SVETU DOSTIGAO 68,5 MILIONA

Izbeglice u improvizovanom kampu u Horgošu, foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

19.06.2018

Kategorija: U fokusu

Broj izbeglica i interno raseljenih u svetu dostigao je 68,5 miliona u 2017. godini, a skoro polovinu među njima čine deca, navodi se u izveštaju Visokog komesarijata za izbeglice UN (UNHCR).

Kriza u Demokratskoj Republici Kongo, rat u Južnom Sudanu i bekstvo stotina hiljada izbeglica Rohindža iz Mjanmara u Bangladeš doprineli su da u 2017. godini bude zabeležen nov rekord u broju izbeglih i raseljenih u svetu. Kako se navodi, prema podacima UNHCR-a, svaka 110. osoba je danas raseljena u svetu.

“U trenutku smo kada, suočeni sa prisilnim raseljavanjem ljudi širom sveta, treba da iznađemo nov globalni pristup da različite zemlje i zajednice ne bi same morale da se nose sa ovom situacijom”, rekao je visoki komesar UN za izbeglice Filipo Grandi.

Broj registrovanih izbeglica prošle godine dostigao je 25,4 miliona. Broj izbeglica je u odnosu na 2016. porastao za 2,9 miliona, što je najveće povećanje koje je UNHCR do danas zabeležio za samo jednu godinu.

Blago je opao broj interno raseljenih, kojih je u 2017. bilo 40 miliona.

U 2017. je takođe zabeležen 3,1 milion tražilaca azila u svetu.

Sirija, Kolumbija, Demokratska Republika Kongo i Avganistan su 2016. godini bile zemlje sa najvećim brojem interno raseljenog stanovništva.

Više od petine ukupnog broja izbeglica su Palestinci, a ostali su porekom iz Sirije, Avganistana, Južnog Sudana, Mjanmara i Somalije.

 

 

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.