TS: PORESKA UPRAVA NEZAKONITO ODBILA DA DOSTAVI PODATKE O TOME KOJE JE MEDIJE NADZIRALA

TS: PORESKA UPRAVA NEZAKONITO ODBILA DA DOSTAVI PODATKE O TOME KOJE JE MEDIJE NADZIRALA

Objavio: Magločistač

19.11.2018

Kategorija: U fokusu

Organizacija Transparentnost Srbija (TS) saopštila je danas da je Poreska uprava nezakonito odbila da joj dostavi podatke o tome u kojim medijima je tokom 2015, 2016. i 2017. godine obavila inspekcijski nadzor.

“Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti naložio je Poreskoj upravi da našoj organizaciji dostavi podatke o kontrolama u preduzećima koja su osnivači ili izdavači deset medija u Boru, utvrdivši da za uskraćivanje informacija ne postoji pravni osnov. TS je od Poreske uprave tražila podatke o sprovedenoj kontroli i u šest drugih gradova – Beogradu, Čačku, Kikindi, Loznici, Nišu i Vranju”, navela je ta organizacija u saopštenju.

Transparentnost je dodala da je te podatke tražila u okviru istraživanja čiji je cilj da se utvrdi da li inspekcije postupaju jednako prema medijima, a da je pored Poreske uprave, podatke tražila i od Inspektorata za rad i Uprave za preventivu, u čijoj je nadležnosti protivpožarna zaštita.

Neposredan povod za to istraživanje TS su sumnje u pristrasnost inspekcija, koje su se javile naročito u vezi sa kontrolama u “Južnim vestima” i “Vranjskim”.

“Uprava u sastavu MUP-a nije odgovorila na zahteve, republički Inspektorat za rad je poslao odgovore, dok je Poreska uprava prvo tražila dodatni rok od 40 dana, jer je navodno bilo potrebno više vremena za prikupljanje podataka, da bi potom rešenjima odbila sve zahteve. Kao razlog je navedeno da se ‘traži previše podataka’ ali i da je reč o ‘podacima o poreskim obveznicima’ koje Poreska uprava ne sme da dostavi na osnovu Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji”, dodaje se.

Poverenik je u rešenju utvrdio da ne stoji tvrdnja Poreske uprave u vezi sa zaštitom podataka o poreskim obveznicima, jer je Transparentnost Srbija tražila samo podatke o tome da li su kontrole vršene i kojim danima, te je Poreska uprava mogla da izdvoji samo tražene podatke, ne narušavajući prava kontrolisanih subjekata.

“Takođe je utvrđeno da Poreska uprava nije predočila ni jedan dokaz o tome da se ‘zahtevom traži preveliki broj informacija za čiju obradu bi bilo utrošeno izuzetno mnogo vremena’”, dodaje se.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.