Transparentnost Srbija: Poreska uprava krije podatke o naplati poreza frilenserima

Transparentnost Srbija: Poreska uprava krije podatke o naplati poreza frilenserima

Izvor: Pixabay.com

Izvor: Beta

03.02.2021

Kategorija: U fokusu

Transparentnost Srbija (TS) saopštila je danas da je podnela žalbu Povereniku za slobodan pristup informacijama i zaštitu podataka o ličnosti zbog odbijanja Poreske uprave da dostavi podatke o broju građana koji imaju obavezu podnošenja poreske prijave za rad na internetu (frilenseri).

“Poreska uprava nastavlja da krije podatke i da, bez osnova, odbija da dostavi informacije od javnog značaja”, navela je TS u saopštenju.

Dodaje se da je “reč o svesnom pokušaju Poreske uprave da onemogući pristup informacijama sa obrazloženjem da je reč o zaštiti podataka jer je TS tražila samo statističke podatke koji se odnose na broj obveznika i kontrola koje je vršila Poreska uprava”.

TS je navela da u ovom slučaju nisu ni traženi podaci za pojedine dužnike, već dokumenta koja sadrže informacije o tome koliko građana podleže obavezi podnošenja poreske prijave sa obračunatim porezom po osnovu zarade ostvarene pružanjem usluga i rada na internetu od 2015. godine do danas, po godinama.

Traženi su, kako se navodi i podaci o zaradama, ostvarenim iz inostranstva, koliko je kontrola naplate poreza urađeno od 2015. do danas, po godinama, i koliko je pri tome utvrđeno nepravilnosti.

“Poreska uprava je prethodnih godina odbila desetine sličnih zahteva koje je slala TS, ali je potom dostavljala informacije po rešenjima Poverenika za slobodan pristup informacijama i zaštitu podataka o ličnosti”, istakla je TS.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.