Tiodorović: Srbija uvodi obaveznu vakcinaciju dece protiv varičela, moguće već od jeseni

Tiodorović: Srbija uvodi obaveznu vakcinaciju dece protiv varičela, moguće već od jeseni

Izvor: Pixabay.com

Izvor: Beta

18.06.2021

Kategorija: U fokusu

Epidemiolog Branislav Tiodorović izjavio je danas da će Srbija uvesti obaveznu vakcinaciju dece protiv varičela, navodeći da od dva osto do šest odsto dece koja dobiju tu bolest mogu imati i komplikacije.

Tiodorović je za list “Kurir” kazao da je ta odluka po ugledu na razvijene države, a da je početak imunizacije dece planiran na jesen.

“U Srbiji je za sada obavezno imunizovanje protiv 11 zaraznih bolesti, a rešeno je da uvedemo i protiv varičela. U SAD, Kanadi, Australiji deca se odavno vakcinišu protiv varičela i nema nikakvih problema. Treba da se vidi kada da se stavi u kalendar imunizacije kod nas, da li će to da bude u drugoj ili četvrtoj godini života. U Australiji je to u drugoj. Očekuje se da Republička stručna komisija za zarazne bolesti najkasnije u septembru promeni pravilnik i program o obaveznoj imunizaciji i u njega uvrsti vakcinu protiv varičela”, naveo je epidemiolog.

Iz Instituta “Batut” za “Kurir” su rekli da je jedna od novih kategorija deca šestog razreda osnovne škole, koja do sada nisu preležala tu bolest.

“Varičela može imati težu kliničku sliku praćenu komplikacijama u starijem uzrastu, a posebno može biti ozbiljna kod trudnica i novorođenčadi. Cilj je da se od ove bolesti zaštite sva osetljiva deca pre ulaska u reproduktivni period kako bi se sprečilo da do zaražavanja dođe tokom trudnoće i nakon porođaja”, naveli su iz “Batuta”.

Oni su podsetili da je ta izmena na snazi od januara 2021.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.