SUD PRAVDE EU: NOVE EVROPSKE ODREDBE ZA PAKLICE CIGARETA

SUD PRAVDE EU: NOVE EVROPSKE ODREDBE ZA PAKLICE CIGARETA

Izvor: ec.europa.eu

Objavio: Magločistač

04.05.2016

Kategorija: U fokusu

Najviši evropski sud pravde odbacio žalbe Poljske i američkog proizvođača cigareta “Filip Morisa”, odobrivši tako novu direktivu Evropske unije o duvanu.

Sud pravde Evroske unije je danas odobrio direktivu EU o duvanu, odbacujući žalbe Poljske i američkog proizvođača cigareta “Filip Morisa” protiv zabrane arome kao što je mentol, i uvođenja jednoobraznih paklica cigareta.

Sud sa sedištem u Luksemburgu je tako potvrdio nove evropske odredbe za paklice cigareta, na kojima zdravstveno upozorenje treba da ostane “vidljivo i posle otvaranja paklice”.

Po novom propisu EU, to upozorenje koje mora da ima sliku u boji treba da pokrije 65 odsto spoljnog omota paklice i s jedne i s druge strane.

Najviši evropski sud takođe je ustanovio da je na pakovanju zabranjena bilo kakva poruka koja bi mogla da podstakne pušenje.

Državama članicama Unije ostavlja se mogućnost da zadrže postojeće ili uvedu nove zahteve vezane za duvanske proizvode, koji nisu obuhvaćeni ovom direktivom.

Sud je potvrdio zabranu prodaje cigareta s mentolom čija aroma, smatra sud, ima za cilj da cigarete učini privlačnijim za potrošače, što je suprotno borbi protiv pušenja i zavisnosti od duvana. Tu zabranu je osporavala Poljska.

Sud je potvrdio specijalni režim za tečnost za elektronske cigarete da sme da sadrži maksimalno 20 grama nikotina po mililitru, a potvrdio je i niz obaveza i zabrana u vezi sa informacijama o elektronskim cigaretama i njihovom reklamiranju.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.