SEDMOGODIŠNJAKE TJERAJU NA FRONT U SIRIJI

SEDMOGODIŠNJAKE TJERAJU NA FRONT U SIRIJI

Izvor: telesurtv.net

Objavio: Magločistač

14.03.2016

Kategorija: U fokusu

UNICEF objavio da trećina sirijske djece zna samo za rat, a izbjeglo je 2,4 miliona mališana.

Petogodišnji rat u Siriji natjerao je 2,4 miliona djece u izbjeglištvo, mnoga su stradala, a mnoga su postala vojnici, ponekad i u dobi od samo sedam godina, objavio je UNICEF u ponedjeljak, prenose agencije.

U izvještaju „Nije mjesto za djecu“, UNICEF ističe kako više od osam miliona djece u Siriji i susjednim zemljama treba humanitarnu pomoć, a međunarodni odgovor nije dovoljan.

„Pod opsadom ili u teško dostupnim područjima sada živi dvostruko više ljudi nego 2013. godine. Najmanje dva miliona onih kojima pomoć nije dostupna su djeca, uključujući više od 200.000 u područjima pod opsadom“, upozorava se u izvještaju.

Svako treće sirijsko dijete rođeno je u sukobu i raslo je u kontekstu „nasilja, straha, iskorjenjivanja“, navodi UNICEF.

Pod opsadom je više od 450.000 ljudi, a mnogi su umrli prošle godine od gladi, navodi UN.

Uprkos prekidu vatre dogovorenom prošli mjesec, nasilje je nastavljeno. Prošle godine, prema podacima UNICEF-a, poginulo je 400 djece.

Drugi izvještaj nekoliko humanitarnih organizacija, uključujući i Oxfam, objavljen prošlog petka, pokazuje kako je, prema podacima UN-a, od aprila 2014. u Siriji poginulo najmanje 50.000 ljudi.

„Naročito zabrinjava trend sve češćeg regrutiranja djece. Djeca govore kako ih sukobljene strane aktivno potiču da se uključe u rat nudeći im poklone i ‘plate’ koje se kreću do 400 dolara mjesečno“, navode iz UN-a.

Bez škola i ljekara

Od 2014. regrutiraju se i mala djeca, ponekad u dobi od samo sedam godina. Više od polovine regrutiranih 2015. bila su djeca mlađa od 15 godina, navodi UNICEF.

Oružana grupa Islamska država Irak i Levant (ISIL) koristi ih i kao egzekutore zarobljenika, kako pokazuju njihovi užasavajući propagandni videosnimci.

Sukob je do sada pogodio više od 80 posto sirijske djece, odnosno 8,4 miliona, bilo da su u Siriji ili u egzilu. Od početka sukoba 15. marta 2011. rođeno je 3,7 miliona djece, među njima 151.000 u izbjeglištvu izvan države, u Libanu, Jordanu i Turskoj. Samo u Libanu rođeno je gotovo 70.000 sirijske djece.

Blizu 2,8 miliona djece u Siriji i susjednim zemljama ne pohađa školu.

„Polovina ljekarskog osoblja pobjegla je iz Sirije, a samo trećina bolnica je u funkciji. Na jednog ljekara prije je dolazilo približno 600 ljudi, a sada 4.000“, navodi se u izvještaju.

Države u susjedstvu Sirije primile su većinu od 4,8 miliona izbjeglica, a Evropa tek osminu tog broja, ističe UNICEF, koji procjenjuje da je za pomoć sirijskoj djeci ove godine potrebno 1,4 milijarde dolara, a dobio je tek šest posto traženog novca.

Drugi zajednički izvještaj humanitarnih agencija, nazvan „Potpirivanje vatre“, kritizira svjetske sile, uključujući i Rusiju, Veliku Britaniju, SAD, Francusku, Tursku, Katar, Saudijsku Arabiju i Iran zbog „intenziviranja vojnog angažmana u Siriji“.

„U različitom stepenu, te države, koje bi trebale imati ključnu ulogu u prekidanju patnji u Siriji, aktivno im doprinose“, ističe se.

Izvor: Al Jazeera/agencije

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.