ŠABIĆ: TEZA O SLOBODNOM MEDIJSKOM TRŽIŠTU VIRTUALNA I CINIČNA

ŠABIĆ: TEZA O SLOBODNOM MEDIJSKOM TRŽIŠTU VIRTUALNA I CINIČNA

Rodoljub Šabić, izvor: Medija centar Beograd

Objavio: Magločistač

27.09.2017

Kategorija: U fokusu

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić izjavio je da stanje u oblasti slobode medija u Srbiji definitivno nije dobro i da sutra, kada se obeležava Dan prava javnosti da zna, udruženja novinara, redakcije i civilni sektor organizuju protest s ciljem zaštite slobode medija i izražavanja.

“Međunarodna i evropska federacija novinara izrazile su zabrinutost stanjem slobode medija kod nas, imamo dramatična dešavanja različitih struktura prema novinarima”, rekao je Šabić u intervjuu za nedeljnik “Novi magazin”uoči Dana prava javnosti da zna i tradicionalne dodele priznanja najuspešnijima.

On je dodao da je za njega kao poverenika posebno zanimljiva situacija da predstavnici vlasti reaguju oštro, besno, nepristojno na legitimno pravo novinara da traže informacije u posedu vlasti.

“Ustavom i zakonom je to pravo zajemčeno, a moje iskustvo pokazuje da su novinari i građani koji ga koriste neko ko se bori za legitimne interese društva. Ipak, i u takvim okolnostima postoje subjekti koji svojim aktivnostima afirmišu pravo javnosti da zna”, rekao je Šabić.

Prema njegovim rečima, stanje u oblasti slobode medija definitivno ne može biti ocenjeno kao dobro.

“Poseban problem je to što vlast nastoji da razgovor o stvarnom stanju u sferi medija vodi u virtualnim koordinatama. Jer, teza o slobodnom medijskom tržištu na kojem opstanak zavisi od sposobnosti, sve dok ostaju nepoznate dimenzije, po mnogo čemu sudeći robusne ‘državne pomoći’ koju u raznim oblicima dobijaju pojedini mediji, zaista je virtualna, čak cinična”, rekao je Šabić.

Dodao je da manje-više isto važi za javno demonstriran stav Vlade da sredstva koja dodeljuje medijima radi realizacije konkursa koji su u javnom interesu doživljava kao “podršku” koju im pruža.

Dan prava javnosti da zna ustanovljen je 28. septembra 2002. godine na zajedničkom sastanku predstavnika uglavnom nevladinih organizacija u Sofiji.

Danas se taj dan obeležava širom sveta sa ciljem da se promoviše pravo svakog lica da traži i dobije informacije koje u njegovo ime drže organi vlasti i istovremeno razvija svoju ličnost i gradi sebe kao aktivnog učesnika u razvoju društva i demokratskoj kontroli vlasti.

Na skupu u Beogradu sutra će tradicionalno biti dodeljena priznanja predstavnicima organa javne vlasti koji su se u proteklih godinu dana istakli u afirmisanju prava na slobodan pristup informacijama, kao i priznanje za najbolji “Informator o radu” po konkursu koji je poverenik raspisao u avgustu ove godine.

Priznanja dodeljuje žiri koji se sastoji od uglednih stručnjaka u oblasti slobodnog pristupa informacijama – predstavnika univerziteta, udruženja građana i profesionalnih udruženja medijskih poslenika (Koalicija nevladinih organizacija za slobodu pristupa informacijama, Nezavisno udruženje novinara i Udruženje novinara Srbije).

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.