PREDSTAVLJEN VODIČ ZA PREPOZNAVANJE DISKRIMINACIJE GRAĐANA

PREDSTAVLJEN VODIČ ZA PREPOZNAVANJE DISKRIMINACIJE GRAĐANA

Brankica Janković, izvor: Medija centar Beograd

Objavio: Magločistač

22.07.2016

Kategorija: U fokusu

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković predstavila je “Vodič za prepoznavanje slučajeva diskriminacije pred organima javne vlasti”, namenjen državnim i lokalnim službenicima kako bi izbegli slučajeve diskriminacije.

Janković je na konferenciji u Beogradu rekla da vodič sadrži domaće i međunarodno pravo za suzbijanje diskriminacije i primere iz prakse.

Vodič za prepoznavanje slučajeva diskriminacije biće podeljen jedinicama lokalne samouprave, najavila je Janković i izrazila očekivanje da će taj priručnik pomoći da se izbegnu slučajevi diskriminacije građana pred organima vlasti.

Ona je ukazala da iskustva pokazuju da su građani najviše suočeni sa diskriminacijom prilikom traženja posla i u slučajevima kada građani potražuju određena prava pred organima javne vlasti.

Najviše su diskriminisani Romi, a potom slede diskriminacije po osnovu pola, invaliditeta, bračnog i
porodičnog statusa i seksualne orijentacije, objasnila je Janković govoreći o vrstama pritužbi koje dobija njena kancelarija poverenika.

Ona je napomenula da priručnik sigurno neće potpuno suzbiti diskriminaciju u Srbiji, ali je izrazila očekivanje da će on pomoći javnim službenicima da izbegnu greške toga tipa u radu sa građanima.

Izradu i predstavljanje Vodiča za suzbijanje diskriminacije pred organima javne vlasti pomoglo je Nemačko udruženje za međunarodnu saradnju (GIZ).

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.