POVERENICA: OBRAZAC PONAŠANJA MEĐU TINEJDŽERIMA SVE VIŠE POSTAJU OMALOVAŽAVANJE I NETREPELJIVOST

POVERENICA: OBRAZAC PONAŠANJA MEĐU TINEJDŽERIMA SVE VIŠE POSTAJU OMALOVAŽAVANJE I NETREPELJIVOST

Brankica Janković, izvor: Medija centar Beograd

Objavio: Magločistač

20.09.2019

Kategorija: U fokusu

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković upozorila je danas, povodom objavljivanja snimaka vršnjačkog nasilja iz Barajeva, da „obrazac ponašanja među tinejdžerima sve više postaju omalovažavanje, nasilno ponašanje, netrpeljivost i diskriminacija“.

Ona je ocenila da poslednji primer vršnjačkog nasilja i objavljivanja u medijima predstavlja „ozbiljan alarm, pre svega nadležnim institucijama koje moraju da učine sve što je u njihovoj moći da se smanji nasilje u školama i najoštrije sankcionišu počinioci, ali i da preduzmu mere za kontinuiranu sistemsku prevenciju“.

„Potrebno je pronaći najbolje načine za podsticanje i očuvanje osnovnih vrednosti poput vaspitanja, humanosti, saosećanja, drugarstva. Šira odgovornost je na svima, jer modeli komunikacije koje karakterišu skandali, nasilje, verbalne uvrede, nekritično glorifikovanje novca i instant slave, nisu ograničeni samo na svet odraslih, već se velikom brzinom prelivaju među decu i u škole, nanoseći ogromnu štetu mladim generacijama“, navela je poverenica a preneo njen kabinet.

Na društvenim mrežama ranije je objavljen snimak na kom dve devojčice udaraju šamare trećoj devojčici u dvorištu Srednje škole u Barajevu.

Po nalogu tužilaštva za maloletnike, policija je podnela krivičnu prijavu za nasilničko ponašanje protiv I. O. (15) i D. I. (14), koje su šamarale i fizički maltretirale A. M. (15).

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.