POPOV: DECENTRALIZACIJA ŠANSA I ZA VOJVODINU I ZA CELU SRBIJU

POPOV: DECENTRALIZACIJA ŠANSA I ZA VOJVODINU I ZA CELU SRBIJU

Foto: NJ, Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

13.02.2019

Kategorija: U fokusu

Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov, izjavio je danas da je najavljena promena Ustava kroz procese EU integracija, šansa da se ponovo pokrene priča o decentralizaciji Srbije i položaju Vojvodine kao autonomne pokrajine, jer su te teme poslednjih godina potpuno skrajnute sa političke agende.

Popov je na okruglom stolu „Decentralizacija i ravnomerni regionalni razvoj“ u Novom Sadu rekao da se kroz ove procese moraju ponovo pokrenuti zahtevi da se Vojvodini vrate njene nadležnosti i donese Zakon o finansiranju, ali da se zajedno sa time mora „zahtevati i decentralizacija cele Srbije“.

„Srbija će svakako morati da menja Ustav na putu ka EU, a nakon toga bi došlo do prilike da se u centralnoj Srbiji iscrtaju statistički regioni, koji bi kasnije mogli da prerastu u funkcionalne regione, a sve to kroz inovativni zakonski okvir i dokumente koje bi trebalo doneti kroz Poglavlje 22“, rekao je Popov.

Prema njegovim rečima, statistički regioni mogli bi se iscrtati po uzoru na stari Zakon o regionalnom razvoju, koji je pored Vojvodine predvidjao još četiri regiona.

„Tako bi se izbegla neravnoteža, jer sada imamo samo Vojvodinu, Beograd i ostatak Srbije. Nastalo bi jedno zdravo takmičenje između ovih regiona, gradili bi se njihovi kapaciteti, a zamke neravnomernog regionalnog razvoja bile izbegnute“, objasnio je Popov.

Dodao je da bi to u početku bila asimetrična decentralizacija, jer s početka novonastali regioni ne bi mogli da imaju istu količinu nadležnosti kao Vojvodina, koja ima dugu tradiciju autonomije i kapacitete da njome upravlja.

„Međutim, ovakav način decentralizacije bi konačno smanjio politički i društveni pritisak na Vojvodinu, kojoj u današnjem momentu ne bi trebalo zavideti na vrsti fasadne autonomije koju trenutno ima sa prenetim ovlašćenjima“, dodao je Popov.

On je podsetio da EU u pretpristupnim fondovima izdvaja veliki novac za regionalni razvoj, te da institucije pre svega na okalnom nivou, moraju biti pripremljene i obučene za korišćenje te vrste sredstava i potpisivanje tih ugovora.

Upozorio je da sadašnja zakonska rešenja to onemogućavaju lokalnim samoupravama, te da to usporava procese i preti da, osim gubitka fondova koji su Srbiji neophodni, ugrozi i dalje procese EU integracija.

Popov je kazao da najveći otpor ka decentralizaciji Srbije imaju političari, i to još od vremena režima Slobodana Miloševića, jer žele da zadrže kontrolu tokom tranzicionog perioda, koji je „pogodan za korupciju i tranzicionu pljačku“.

„Političari se najviše opiru. Više od 100 raznih strategija i akcionih planova skupljaju prašinu u Nemanjinoj i niko ne radi na njihovom sprovođenju, a decentralizacija, regionalizacija i ravnomeran regionalni razvoj su procesi koji najviše mogu pomoći da se zaustavi depopulacija stanovništva u Srbiji i odlazak ljudi“, kazao je Popov.

Na okruglom stolu „Decentralizacija i ravnomerni regionalni razvoj“ predstavljena je i istoimena analiza doadašnjih procesa koji su se odnosili na ovu oblast, a koja je urađena uz podršku Fondacije za otvoreno društvo.

 

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.