NVO: TANJUG MONTIRAO IZJAVE SA PROTESTA

NVO: TANJUG MONTIRAO IZJAVE SA PROTESTA

Foto: Google maps screenshot

Objavio: Magločistač

20.07.2016

Kategorija: U fokusu

Tanjug je piratska novinska agencija

 

kuca ljudskih pravaKuća ljudskih prava i demokratije pozvala je danas Vladu Srbije da hitno sprovede u delo svoju odluku iz oktobra 2015. godine i ugasi agenciju Tanjug zato što je neprofesionalno izveštavala sa protesta inicijative “Ne da(vi)mo Beograd” isped Skupštine grada.

U saopštenju te mreže nevladinih organizacija navedeno je da je “poslednji slučaj besprizorne montaže i pokušaja lažnog optuživanja aktivista inicijative ‘Ne da(vi)mo’ Beograd još jedan je dokaz opasne zloupotrebe postojećih i nepostojećih medija u vlasništvu države od strane srpskih vlasti”.

Podseća se da je na građanskom protestu 18. jula ispred gradske uprave došlo do koškanja između građana i pripadnika kako policije tako i nepoznatih osoba u civilu koji su pokušali da spreče uručenje simboličnog otkaza gradonačelniku Siniši Malom.

U saopštenju je istaknuto da je posle toga odbornik Nebojša Bakarec izašao i predstavnicima građana obratio se rečima: “Zašto ste razbili nos policajcu?”, a da je aktivista inicijative Simon Simonović preko megafona preneo okupljenima njegove reči sa jasnim podsmehom: “Razbili smo nos policajcu, to nam je rekao”.

“Svi koji su bili na protestu, uključujući aktiviste Kuće ljudskih prava, čuli su ovo vrlo jasno, kao što su i videli razgovor koji je Simonović prenosio. Tanjug od ove jedne rečenice pravi poseban prilog, pri tom je ponavljajući dva puta i dajući joj značaj koji ona nema. Sama činjenica da je rečenica ponovljena dva puta predstavlja montažu i ne postoji druga reč za ovakav postupak Tanjuga”, navodi se u saopštenju.

Kuća ljudskih prava zatražiće od Saveta za štampu da ispita postupak štampanih medija koji su na svojim portalima objavili Tanjugovu montažu i pritom, kako je navedeno, netačno citirali Simonovića.

Od Tanjuga Kuća ljudskih prava traži “da prestane piratski da zauzima prostor na medijskoj sceni Srbije, ugrožavajući time konkurenciju novinskim agencijama koje poštuju zakone i urušavajući pravni poredak države”.

“Neprimenjivanjem zakona Vlada Srbije očigledno daje prostor bivšoj državnoj agenciji da plasira ovakve i slične vesti koje predstavljaju zamenu teza”, ocenila je Kuća ljudskih prava.

Predstavnici Inicijative “Ne da(vi)mo Beograd” protestovali su 18. jula ispred Skupštine grada zbog rušenja objekata u Savamali u noći između 24. i 25. aprila.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.