Najavljeni model održavanja nastave od 1. septembra nije primenjiv na učenike sa razvojnim teškoćama, invaliditetom i retkim bolestima s obzirom na njihovo stanje, intelektualne sposobnosti, potrebe i zdravlje, upozorili su danas iz humanitarne organizacije “Srbija velikog srca”.
Predsednica Upravnog odbora te NVO Jelena Marković ocenila je da je “neozbiljno očekivati” da deca sa razvojnim teškoćama prihvate da rade sa nastavnim osobljem koje ima pokriven veći deo lica, da sami nose maske i time zaštite sebe i one oko sebe, kao i da poštuju fizičku distancu tokom boravka u učionici, “a da to ne podrazumeva prisilno nametanje njima neprihvatljivih, zastrašujućih i postupaka čiji smisao ne mogu da razumeju”.
“S obzirom na to da je ministar izjavio da je za decu romske populacije obezbeđena tehnička podrška, kao i prostorno opremanje škola u zabačenim krajevima, kako je moguće da to nije predviđeno i za ostalu decu koja će svakako biti u situaciji da se edukuju koristeći online platforme”, upitala je Jelena Marković.
Od nadležnih je zatražila i da odgovore šta se dešava sa uslugom ličnog pratioca i zašto roditelj čije dete ostvaruje pravo na tu uslugu, a nema je obezbeđenu, nije plaćen za satnicu koju je primoran da provede sa detetom.
“Mnogi roditelji su upravo zbog nege deteta i asistiranja u školi izgubili radno mesto. Jesu li i oni u obavezi da kupe računar ili tablet ukoliko dete pohađa kombinovani model nastave, predviđen za učenike od petog razreda”, upitala je predsednica Upravnog odbora organizacije “Srbija velikog srca”.
Ministar prosvete Mladen Šarčević najavio je danas da bi osnovci od prvog do četvrtog razreda od 1. septembra trebalo da pohađaju nastavu u učionicama, u grupama od najviše 15 đaka, dok bi učenici od petog do osmog razreda trebalo da obavezne predmete pohađaju u školi i to u smeni od 14 časova, dok bi za izborne bila organizovana nastava na daljinu.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.