Novinaru Vojvođanskog istraživačko-analitičkog centra (VOICE) Igoru Išpanoviću sinoć je u Novosadskoj novinarskoj školi uručena nagrada za najbolju medijsku priču na temu ekstremizma, radikalizacije ili terorizma.
Išpanović je nagradu dobio za istraživačko-analitički tekst „Digitalni šovinizam na Fejsbuku: Dani srpskih nacionalističkih mrmota“, koji je 15. marta objavljen u novoj rubrici Fact checking na portalu VOICE.
Tekst se bavi činjenicom da u Srbiji za pet godina od početka izbegličke krize nisu zabeleženi veći incidenti između migranata i domaćeg stanovništva, ali da i pored toga ciklično buja šovinizam, pre svega na digitalnoj platformi Fejsbuk, a u poslednje vreme i na ulicama gradova Vojvodine i Srbije.
Išpanović je kroz analizu odnosa ovdašnjeg stanovništva prema izbeglicama i razgovor sa stručnjacima na tu temu istražio niz primera kako marginalne grupacije, ali i aktivni učesnici na političkoj sceni Srbije, tretiraju izbeglice i izmišljaju događaje u kojima su oni navodno učestvovali.
U najužem izboru za nagradu Novinarske škole bila je još jedna novinarka VOICE-a Sanja Kosović i to za tekst „Društvene mreže: Falsifikovanje činjenica za raspirivanje šovinizma prema migrantima“ koji je objavljen 19. aprila u pomenutoj Fact checking rubrici.
Prema rečima direktorke Novosadske novinarske škole Dubravke Valić Nedeljković, nijanse su odlučile da tekst Sanje Kosović, iako slične tematike i kvaliteta kao i Išpanovićev, ovoga puta žiri ne proglasi pobedničkim.
Osim Išpanovića i Kosovićeve, u užem izboru za nagrada za najbolju medijsku priču na temu ekstremizma, radikalizacije ili terorizma bio je i prilog novinara Miodraga Sovilja koji je emitovan na televiziji N1.
Na ovogodišnji konkurs stiglo je osam prijava.
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.