Novinari u Srbiji smatraju da je diskriminacija realnost u društvu, prepoznaju diskriminisane grupe i ocenjuju da postoji govor mržnje u javnom prostoru ali ni sami nisu imuni na stereotipe i predrasude, rečeno je danas na konferenciji “Srbija bez diskriminacije”, organizovanoj povodom Međunarodnog dana tolerancije.
Istraživanje “Odnos medija u Srbiji prema diskriminaciji” je pokazalo da samo jedan odsto anketiranih novinara smatra da u Srbiji nema diskriminacije kao i da je više od polovine ispitanika navelo da je ona manja u odnosu na prethodni period dok je oko 20 odsto novinara ocenilo da je diskriminacija u porastu.
Novinari su izdvojili osam grupa koje su po njihovoj oceni prilično ili mnogo diskrimisane i u njih su ubrojali osobe sa invaliditetom, Rome, starije i LGBT osobe dok su oblasti u kojima vide najviše diskriminacije zapošljavanje, zdravstvo i političko delovanje.
Istraživanje je pokazalo i da redakcije imaju razumevanja za teme tolerancije i ravnopravnosti ali i da u praksi dominiraju senzacionalistički tekstovi koji donose tiraž.
Novinari su ocenili da govor mržnje postoji u izjavama koje prenose ali i u autorskim tekstovima kao i da ga treba sankcionisati, odnosno da govor mržnje ne treba tolerisati pod izgovorom slobode govora.
Iako je istraživanje pokazalo da većina novinara pokazuje razumevanje za teme ravnopravnosti i tolerancije, od pet do 20 odsto anketiranih je navelo da se slaže sa diskriminatorskim tvrdnjama.
Većina novinara je navela i da ne obrađuje često teme o diskriminaciji kao i da su obavešteni o tom pitanju ali da mali broj njih smatra sebe ekspertima za teme ravnopravnosti i diskriminacije.
Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta “Podrška sprovođenju zakonodavstva za zaštitu ljudskih prava” koju je podržao Fond za dobru upravu Velike Britanije.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.