Nemačko pravilo za radnike iz Srbije i drugih država Zapadnog Balkana ostaje na snazi

Nemačko pravilo za radnike iz Srbije i drugih država Zapadnog Balkana ostaje na snazi

Objavio: Magločistač

23.07.2020

Kategorija: U fokusu

Nemačko pravilo za Zapadni Balkan o zapošljavanju treba da ostane na snazi do 2023. godine, piše Dojče vele i navodi da će građani Srbije, Albanije, BiH, Severne Makedonije, Crne Gore i Kosova i dalje moći da dolaze u Nemačku nezavisno od stručne spreme.

“Olakšice kada je reč o pravilima za dolazak u Nemačku građana Zapadnog Balkana su produžene”, piše Frankfurter Algemajne Cajtung (FAZ), a prenosi Dojče vele.

U nacrtu uredbe u koji je list imao uvid navedeno je da bi radna snaga sa Zapadnog Balkana i u naredne tri godine trebalo da ima olakšan pristup nemačkom tržištu rada.

Nakon dugih pregovora u vladajućoj koaliciji, ministar rada Hubertus Hajl je predložio Nacrt uredbe kojom se to reguliše i poslao na glasanje ostalim ministrima.

Nacrt u osnovi predviđa da tzv. Pravilo za Zapadni Balkan iz 2016. godine, koje bi inače isteklo u decembru ove godine, bude produženo do 2023. godine.

Međutim, predviđena je nova gornja granica: godišnje u zemlju na taj olakšani način iz regiona sme da uđe najviše 25.000 ljudi.

U pozadini te odluke su dileme domaćih političara u CDU koji su na početku odbijali svako produžavanje tog pravila.

Prošle godine su nemačka predstavništva u inostranstvu na osnovu tog pravila izdala ukupno 27.000 radnih viza, stoji u nacrtu uredbe.

Takođe je ukazano da je istraživanje Instituta za tržište rada i istraživanja zanimanja pokazalo da osobe sa Zapadnog Balkana u proseku imaju dnevnicu od 12 evra i da je samo jedan odsto njih u Nemačkoj nezaposleno ili im je potrebna pomoć.

Izvori: Tanjug, Dojče vele

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.