Kon: Ukoliko se nastavi povećanje broja zaraženih, nema druge nego da se uvedu vanredne mere

Kon: Ukoliko se nastavi povećanje broja zaraženih, nema druge nego da se uvedu vanredne mere

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

12.07.2020

Kategorija: U fokusu

Epidemiolog Predrag Kon najavio je da postoji mogućnost uvođenja vanrednih mera, ukoliko se nastavi tendencija rasta broja zaraženih.

„Mi nemamo drugog izlaza nego da se zatvorimo, a da li će to biti vanredno stanje ili vanredne mere, to je već pitanje. Ja se nadam da neće biti potrebe za tim“, rekao je dr Kon.

On je za TV Prva rekao da će stanje biti posebno epidemiološki loše ukoliko dođe do situacije da imamo jednog obolelog na 1.000 stanovnika.

„Cela strategija se oslanjala na to da će virus oslabiti tokom leta i da će se sporije širiti. U Beogradu imamo goru situaciju nego što je bilo u aprilu. Imali smo ta slavlja i proslave i ta mesta superprenošenja virusa, tada je svejedno koje je godišnje doba, tu se stvaraju superprenosioci. Morao da shvatimo da nam je virus vrlo ozbiljan neprijatelj“, rekao je dr Kon.

Kon je za TV Prva izjavio da je potrebno ažurirati podatke sa teritorije cele Srbije, pošto postoje razlike u podacima sa terena.

„Postoji zahtev da se uradi revizija tih podataka“, rekao je Kon, navodeći da su najteže pogođeni Novi Pazar, Tutin i Sjenica.

Kon je izjavio da testova za utvrđivanje prisustva virusa ima, ali je pitanje da li ima dovoljno kapaciteta za njihovu obradu.

„Uskoro treba da se vide efekti obaveze nošenja zaštitnih maski u zatvorenom prostoru“, rekao je Kon i dodao da je, ako se nastavi povećanje prenošenja virusa, moguće uvođenje vanrednog stanja ili vanrednih mera.

Izvor: 021

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.