ISTRAŽIVANJE: MEDIJI U SRBIJI O EU IZVEŠTAVAJU SVE MANJE U POZITIVNOM KONTEKSTU

ISTRAŽIVANJE: MEDIJI U SRBIJI O EU IZVEŠTAVAJU SVE MANJE U POZITIVNOM KONTEKSTU

Izvor: Ilustracija, sxc.hu

Objavio: Magločistač

25.11.2016

Kategorija: U fokusu

Mediji u Srbiji sve manje izveštavaju o Evropskoj uniji (EU) u pozitivnom kontekstu, pokazalo je istraživanje koje je sproveo Medijski centar Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Antievropski diskurs je izraženiji, kako u izjavama državnih zvaničnika Srbije, tako i u novinarskim analitičkim tekstovima, u poređenju sa rezultatima sličnog istraživanja koje je sprovedeno 2012. godine, rečeno je na današnjem predstavljanju istraživanja na Filozofskom fakultetu.

Rezultati su pokazali da je narastajući antagonizam prema EU posebno primetan u tabloidu Informer, u kojem se – pored EU – i NATO i SAD predstavljaju kao “perfidni neprijatelji” Srbije.

U odnosu na 2012. godinu, kada je 79 odsto analiziranih tekstova o EU bilo pozitivno intonirano, u 2016. godini taj procenat je pao na 56 odsto. Broj negativnih je porastao sa 12 na 16 odsto, a broj neutralno intoniranih tekstova sa devet na 28 odsto.

U medijskom diskursu o EU lokalne samouprave su potpuno nevidljive, dok se privrednici i preduzetnici pojavljuju u manje od pet odsto posmatranih tekstova, kao subjekti koji govore o EU.

Istraživanje je sprovedeno od 13. do 19. juna ove godine, a analizirani su sadržaji onlajn portala dnevnih listova Blic, Danas, Politika i Informer.

U listu Danas 80 odsto tekstova ima pozitivan stav prema EU, a četiri odsto negativan, u Blicu je taj odnos 57 prema 22, u Politici 44 prema 14, a u Informeru 40 prema 21.

Istraživanje je pokazalo da je medijska inicijativa kada su u pitanju teme posvećene EU prisutna u samo 30 odsto tekstova, dok 61 odsto tekstova čine agencijske vesti i izveštaji, što znači da mediji retko samoinicijativno pokreću važne društvene teme, mimo političkih agendi.

O istraživanju su govorili medijski analitičari Jelena Kleut, Brankica Drašković, Smiljana Milinkov, Stefan Janjić, kao i Branislava Opranović iz novosadskog EU info centra.

Istraživanje je sprovedeno u Srbiji i Bosni i Hercegovini u okviru projekta “Evropska unija u medijima i na društvenim mrežama”, čiji je nosilac Odsek za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Projekat je realizovan uz podršku Regionalnog programa za promociju istraživanja u društvenim naukama na Zapadnom Balkanu (Regional Research Promotion Programme, RRPP) Univerziteta u Friburgu u Švajcarskoj.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.