Ministar Srbije za rad, Zoran Đorđević, najavio je danas izmene Zakona o zapošljavanju stranaca i Zakona o strancima da bi se obezbdili veći prihodi države od toga što sve veći broj stranaca iz Srbije radi “na daljinu”, za firme u drugim zemljama.
On je za RTS rekao da je ideja da Srbija bude prva zemlja u Evropi koja će uvesti mogućnost da oni koji rade za strane firme, a nisu državljani Srbije, rade i dalje svoj posao, a da žive u Srbiji.
“Od toga bi imali korist i oni, ali i naša zemlja. Nešto slično razmišlja i Estonija da uvede, ali bih ja voleo da Srbija tu bude prva”, naveo je ministar.
Novi propisi, kako je dodao, trebalo bi da budu u primeni od 1. januara iduće godine.
Objasnio je da svi koji budu želeli da žive u Srbiji, a rade za firme koje su u inostranstvu, treba da dokažu da imaju veću bruto platu, iznad 3.500 evra, da su zaposleni u stranim kompanijama, da nemaju boravište u Srbiji, da su stranci kako bi dobili boravište i radnu dozvolu na godinu dana u Srbiji.
“Tako će moći da rade i troše novac ovde u Srbiji koja je mnogo povoljnija u odnosu na druge zemlje. Naša zemlja je sigurna, rasizam ne postoji, a imamo veoma dobar društveni život”, rekao je Đorđević i istakao da ti stranci na taj način mogu da prihoduju Srbiji, ali plaćajući PDV.
Ministar je naveo primer indonežanskog Balija, gde među četiri miliona ostrvljana radi 50.000 stranaca od kojih ostrvo ima 65 miliona evra prihoda mesečno, odnosno 780 miliona evra godišnje od PDV-a.
“Mislim da mi možemo da budemo vrlo slični njima. Prognoze su takve da će do 2035. oko milijardu ljudi raditi na daljinu. Promocijama naše zemlje i turizma verujem da ćemo privući strane državljane da rade i žive kod nas, i tako doprinesu prihodu Srbije”, rekao je on.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.