CRTA: SKUPŠTINE SRBIJE I VOJVODINE BELEŽE PAD STEPENA OTVORENOSTI

CRTA: SKUPŠTINE SRBIJE I VOJVODINE BELEŽE PAD STEPENA OTVORENOSTI

Objavio: Magločistač

11.07.2018

Kategorija: U fokusu

Skupština Srbije i Skupština Vojvodine beleže pad otvorenosti u 2017. godine u odnosu na 2016. godinu i ispunjavaju tek nešto više od polovine indikatora kojima se meri otvorenost institucija, saopštila je CRTA.

Prema zaključku istraživanja CRTE “Otvorenost parlamenta u Srbiji u 2017. godini”, u kojem su mereni transparentnost, pristupačnost, integritet i delotvornost, te dve institucije u prošloj godini ispunile su 55 odsto indikatora otvorenosti, što je za četiri odsto manje nego 2016. godine.

Organi zakonodavne vlasti u pogledu transparentnosti u Srbiji ispunjavaju tek polovinu zadatih parametara, navodi se u saopštenju i dodaje da je usvajanje republičkog budžeta za 2018. godinu proteklo bez rasprave pored kašnjenja u dostavljanju predloga poslanicima.

Oba parlamenta ažuriraju svoje internet strane, a godišnji plan rada institucija zakonodavne vlasti u Srbiji nije dostupan na njihovim sajtovima.

Kada je reč o pristupačnosti, oba predstavnička tela, uglavnom poštuju odredbe Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, ali je utvrđen manjak nastojanja da učine dostupnim svoj rad tako što bi različita dokumenta, na šta ih Zakon obavezuje, samoinicijativno objavljivali.

Institucije zakonodavne vlasti u Srbiji ispunjavaju četvrtinu indikatora otvorenosti, kada je u pitanju interakcija sa građanima, a nema pomaka u interakciji putem interneta, jer za njih društvene mreže praktično ne postoje.

Na polju integriteta nema napretka, jer ni republička ni pokrajinska skupština nisu usvojile etički kodeks, a ni lobiranje nije još pravno regulisano, navodi CRTA.

U domenu delotvornosti, kroz indikatore koji se odnose na parlamentarni nadzor i strateško planiranje, zakonodavna vlast u Srbiji ispunjava 62 odsto indikatora.

U republičkom parlamentu je nastavljen negativan trend javnih slušanja, jer je tokom 2017. godine održano jedno javno slušanje, dok je u 2016. godini održano sedam, a 2015. godine 14.

Takođe, poslanici su tokom 2017. godine imali priliku da u parlamentu postave pitanja članovima Vlade svega jednom, što je identično praksi iz 2016. godine.

Kada je reč o oceni strateškog planiranja, u ovoj oblasti organi zakonodavne vlasti u Srbiji u 2017. godini nisu ispunili nijedan indikator otvorenosti.

 

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.